BEOGRAD, Kompanije u Srbiji koje se oporavljaju od ekonomske krize trebalo bi da se preusmjere na inovativnost kao konkurentsku prednost.
Međutim, tek svaka četvrta kompanija u Srbiji je orjentisana na inovacije, kaže profesor marketinga pri “Megatrend” Univerzitetu Momčilo Milisavljević.
On je istakao da je po tom pitanju, situacija u Srbiji daleko od dobre i dodao da je preduzetništvo uspješno samo ako ima sliku koje je najbolje ciljno tržište.
Milisavljević je primjetio da je država, u posljednje dvije godine, počela da pomaže kompanijama da se stvore bolji uslovi za razvoj inovativnosti u preduzetništvu, preko inkubatora i klastera.
Prema njegovim riječima, na početku 21. vijeka pojavljuje se novi trend po kome savremeni kapitalizam ulazi u fazu kapitalizma zasnovanog na potrošačima.
Većina kompanija, sa druge strane, smatra da povećanje akcionarskih vrijednosti predstavlja primarni cilj, kazao je on i naglasio da ne mogu istovremeno postojati dva prioriteta, pa bi bilo korisno za potrošače, a i za državu, da prvi prioritet bude zadovoljstvo potrošača, a drugi akcionarska vrijednost.
Potpredsjednica Fondacije “Ortega i Gaset” iz Španije Marija Hosefa Garsija smatra da globalizacija na svjetsku privredu utiče već više od pola vijeka, a aktivnosti kompanija se nalaze iza promjena koje se odnose na lokalizaciju, odnosno “ofšoring”.
Aktivnosti kompanije se izmještaju u druge zemlje koje prihvataju sa zadovoljstvom strane investicije, istakla je ona.
Garsija je navela da korporativni ofšoring danas postaje sve više razvijen i primjenjiv i podsjetila da na kraju 20. vijeka stvara veze između zemalja sa različitim faktorom alokacije, naročito u proizvodnom sektoru.
Promjena organizacije
Govoreći o organizacionim reformama, profesor sa Fakulteta za biznis i ekonomiju Univerziteta u Pečuju, u Mađarskoj Ferenc Farkaš, kazao je da se tradicionalni oblik organizacije suočava sa velikim izazovom. To je rezultat konstantnog rasta globalne konkurencije, razvoja informacionih tehnologija i većih očekivanja potrošača koji su otvorili eru ogromnih promjena, na osnovu čega organizacije postaju inteligentne, “bezgranične”, sa samoupravom, virtuelne i mobilne. Tanjug
Komentariši