BEOGRAD, Ministar poljoprivrede Srbije Saša Dragin izjavio je danas da bi Srbija mogla da dobija oko 50 miilona evra godišnje iz pretpristupnih fondova za ruralni razvoj (IPARD), kada postane kandidat za članstvo u Evropskoj uniji (EU).
Dragin je na konferenciji o jačanje kapaciteta Srbije za prihvatanje fondova EU u oblasti ruralnog razvoja kazao da su već osnovani dijelovi administracije potrebni za prihvatanje tih fondova, kao što su Uprava za agrarna plaćanja i upravljačko tijelo za ruralni razvoj.
Kako je istakao, najbitnije je da se pripreme urade što efikasnije i što brže i da u trenutku kada kandidatura Srbije bude prihvaćena poljoprivrednicima budu dostupni evropski fondovi.
“To će ih učiniti konkurentnijim i omogućiti da investiranjem u nove tehnologije i nova znanja unaprijede proizvodnju, učine je ekonomičnijiom i boljom i, što je najbitnije, više zarade”, kazao je Dragin.
Predstavnik Delegacije EU u Srbiji Endru Hedi kazao je da pripremni proces za korišćenje pretpristupnih fondova za ruralni razvoj traje od dvije do četiri godine.
On je kazao da je Evropska unija od 2000. do 2009. investirala u poljoprivredu Srbije 72 miliona evra, od čega je 30 miliona evra izdvojeno od 2007. do 2009. godine.
“Trenutno EU finansira programe za unapređenje institucija i direktorata u oblasti poljoprivrede u Srbiji”, kazao je Hedi i ocijenio da bi trebalo ulagati u poljoprivredne holdinge kako bi se podstakao ruralni razvoj u Srbiji.
Bivši komesar EU za poljoprivredu i ruralni razvoj Franc Fišler kazao je da su investicije u poboljšanje infrastrukture, modernizaciju proizvodnje u poljoprivredi i prehrambenoj industriji uslovi za ruralni razvoj.
Fišler, koji je evropski komesar bio od 1995. do 2004. godine, kazao je da je model razvijen u EU dobar da se poboljša položaj poljoprivrednika u Srbiji.
Program jačanja kapaciteta Srbije za prihvatanje fondova u oblasti ruralnog razvoja u pretpristupnom periodu finansira Evropska unija sa dva miliona evra, kazali su na konferenciji. Program je počeo u avgustu 2010. o trajaće dvije godine. Beta
Komentariši