Problematične zemlje isključiti iz evrozone

BERLIN, Pojedine zemlje kao što su Grčka  i Portugalija  trebalo bi isključiti iz evrozone, smatra Markus Kerber s Visoke tehničke škole u Berlinu.

“Grčka je bila i uvijek će biti prezadužena”, kaže Kerber.

On ocjenjuje da je Grčku, kada je postalo očigledno u kakvoj situaciji se nalazi, trebalo isključiti iz evrozone, no to se nije dogodilo –  prenosi “Dojče vele”.

Naprotiv, EU i Međunarodni monetarni fond Grčkoj su pomogli sa više od  110 milijardi evra, a grčka Vlada je donijala rigorozan paket štednje,  ali i pored toga zemlja se ne oporavlja nego  bilježi recesiju od 4,5 odsto.

Slična je stvar i s Portugalijom za koju  Kerber smatra da je najbolje da što prije izađe iz zone evra.

On ocjenjuje  da drastično treba smanjiti evrozonu i načiniti ozbiljne rezove.

Ekonomisti kao što je Kerber zalažu se za poteze poput podjele unije. U jačoj grupi bi se nalazila Njemačka, Finska, Holandija, Luksemburg i Austrija, ali ne i Francuska, koja je najvažniji spoljnotrgovinski partner Njemačke.

“Francuska nosi krivicu za propast monetarne unije. Oligarsi u Parizu su od samog početka ignorisali ugovore, zauzimali stav po kojem nisu dali da im se ništa diktira, pogotovo ne od Njemačke”, zaključuje Kerber.

“Dojče vele” prenosi da zona evra prolazi kroz teško razdoblje, jer je nekoliko članica do grla u finansijskim poteškoćama, i navodi da se unutar zone stvorio raskol, a u Njemačkoj se čak raspravlja i o povratku marke.

Finansijski štit koji su lideri zemalja zone evra nedavno donijeli za Irsku i Grčku kako bi zaštitili poljuljanu valutu, mogao bi biti iscrpljen ako ista mjera pomoći bude odobrena za Španiju i Portugaliju.

Kao jedna od opcija za postizanje stabilnosti evra nedavno se rodila ideja o stvaranju fonda sa evro obveznicama, koju posebno podržavaju čelnici južnoevropskih zemalja, dakle oni koji imaju najviše problema. Jedan od glavnih zagovornika ove ideje je,  međutim, i luksemburški premijer Žak Klod Junker.

Pročitaj više:  Odobrena pomoć siromašnijim zemljama

Ali, neki ekonimisti se ne slažu sa ovim rješenjem i tvrde da za evro obveznice ne postoji nikakva pravna osnova u Evropskom ugovoru, te navode da “beil aut” klauzula isključivo zabranjuje zajedničko preuzimanje odgovornosti.

Njemački ministar finansija Volfgang Šojble traži uspostavljanje jedinstvenih kriterijuma za privredno i ekonomsko planiranje čime bi bila uklonjena jedna od glavnih mana evra, jer evropska valuta počiva na različitim temeljima.

Time bi, kako smatra glavni ekonom banke Sal. Openhajm (Sal. Oppenheim) Norbert Brems bio postignut  još jedan cilj: jača Evropa u sve žešćoj globalnoj konkurenciji.

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts