LONDON, Zlato na berzi metala u Londonu je iz dana u dan sve skuplje i obara istorijske rekorde. Cijena skače zbog, kažu analitičari sa berze, povećane kupovine i potrošačke groznice, uoči božićnih i novogodišnjih praznika ali i pesimističkih rezultata američke ekonomije.
Cijena zlata za isporuku je na Londonskoj berzi metala prvo porasla na novi rekord od 1.428,15 dolara za finu uncu (31,1 gram), da bi kasnije nešto oslabila na 1.422,85 dolara.
Na rast cijene zlata je uticao i pokazatelj da američka privreda ne otvara radna mjesta dovoljno brzo da bi se smanjila visoka stopa nezaposlenosti, kao i prošlonedjeljna izjava predsjednika američke Uprave federalnih rezervi Bena Bernankija da bi ta američka emisiona banka mogla da proširi svoj program monetarnog labavljenja putem kupovine još više državnih obveznica.
Zbog novog skoka cijene zlata ali i velikih osiguranja u kursu evra i dolara sve više država, ali i pojedinaca, okreće se kupovini zlata i u tom pogledu ni Srbija nije izuzetak. Srbija drži zlato u okviru svojih deviznih rezervi, a povećava ga otkupom poluga iz domaće proizvodnje. Narodna banka Srbije raspolaže sa oko 13,1 tonom zlata.
– Prema podacima sa liste “Vorld gold kansila”, koja se kvartalno objavljuje, Srbija se u martu 2010. nalazila na 59. mjestu u svijetu po količini zlata koje čuva u deviznim rezervama – objašnjavaju u NBS.
Rast cijene zlata pozitivno se odražava na povećanje deviznih rezervi NBS, koje su 9,7 milijardi evra.
Tražnja
Zlato u polugama je, zbog neprekidnog rasta cijene, sve popularnije među investitorima koji nastoje da sačuvaju svoj kapital, dok zlatni nakit, pod pritiskom finansijske krize, gubi popularnost. Tako je tražnja juvelirskog zlata u četvrtom tromjesečju prošle godine prvi put u posljednjih 30 godina bila manja od investicione tražnje tog plemenitog metala. Novosti
Ova Politika privatnosti definiše politike kontrolora podataka: portal Capital.ba, Jovana Dučića 52, Banja Luka 78 000, Republika Srpska, BiH u daljem tekstu portal Capital o prikupljanju, korišćenju i otkrivanju vaših podataka koje prikupljamo kada koristite našu web stranicu www.capital.ba Kontakt osoba zadužena za rukovođenje i nadzor prikupljanja i obrade ličnih podataka: info@capital.ba
Pristupanjem ili korišćenjem naše internet stranice, pristajete na prikupljanje, korišćenje i otkrivanje vaših informacija, odnosno ličnih podataka, u skladu sa ovom Politikom privatnosti.
Više pročitajte na našoj stranici Politika privatnosti.
Komentariši