Uz kredit i veća prava

BEOGRAD, Narodna banka Srbije će već u ponedjeljak imati konačnu verziju prijedloga Zakona o zaštiti korisnika finansijskih usluga, koji će dostaviti Skupštini na razmatranje i prije Nove godine. Bez obzira na to što bankari imaju mnogo primjedbi, suština ovog propisa će biti sačuvana, što znači da će prava i obaveze građana i preduzeća s jedne i banaka i drugih finansijskih institucija s druge strane biti izjednačena.
Dosadašnja praksa da je banka uvijek u pravu i da nijedan korisnik bilo koje njihove usluge nije uspjeo da dobije spor na sudu, uskoro će se promjeniti u korist klijenata. Naime, ugovorene odredbe koje su sporne tumačiće se u korist korisnika.
Prvo i osnovno što donosi budući Zakon o zaštiti korisnika finansijskih usluga, jeste da će dogovorena kamata važiti tokom cijelog perioda otplate i ne može se mijenjati retroaktivno, a što su mnoge banke do sada činile. Za promjenjive kamate mora precizno da se navede od čega zavise. Banke će ovo morati da primjene i na već odobrene zajmove, koji su u otplati kada zakon stupi na snagu. Ukoliko je zajam vezan za stranu valutu, tokom cijelog perioda otplate zaračunava se kurs po kome je kredit odobren.
Banke će uskoro morati i da zaračunavaju znatno manje naknade, takozvane prateće troškove kredita, ali i provizije. Ubuduće bi trebalo da i ta izdvajanja budu limitirana. Banke će morati u pisanoj formi besplatno da obavještavaju klijente o stanju na računu ili kredita, najmanje jednom godišnje, zatim da ne naplaćuju izvještaj iz Kreditnog biroa, kao ni gašenje kartice ili tekućeg računa. Provizija se neće zaračunavati za podizanje većih iznosa sa računa, a maksimalni iznos provizije ne može da bude više od jedan odsto. Smanjiće se i naknade za obradu kredita na 0,5 do jedan odsto. Do sada je ova stavka iznosila i do tri odsto.
Novi Zakon o zaštiti korisnika finansijskih usluga predviđa i novčane kazne za banke i ostale finansijske institucije u iznosu od 500.000 do tri miliona dinara.

Pročitaj više:  Azijske berze ojačale, ulagači u valute uzdržani

Obaveze banaka
Iskazivanje efektivne kamatne stope, odnosno ukupne cijene kredita sa svim pratećim troškovima, kao i u kojim slučajevima može da se mijenja
Nema jednostrane izmjene odredbi ugovora, već samo uz saglasnost klijenta
Korisnik kredita može da ga otplati ranije, a dozvoljena naknada je maksimalno jedan odsto
Gašenje tekućeg računa je besplatno
Ugovorene odredbe koje su sporne tumačiće se u korist korisnika usluga
Novosti

Comments

8 komentara na na “Uz kredit i veća prava”

  1. Rile Avatar
    Rile

    Prijedlozi vrijedni pažnje, ako skupština Srbije usvoji ovaj Zakon mogli bi i naši u RS(BiH)da se ugledaju i konačno nešto urade na zaštiti korisnika finansijskih usluga.

  2. Akcionar Avatar
    Akcionar

    E to već počinje da liči na uređenu bankarsku oblast. Ovi kod nas u Republici Srpskoj se hvale kako je bankarstvo jedna od najuređenijih oblasti, a ustvari je kompletno postavljeno tako da štiti i favorizuje banke, a ne klijente.
    – Kursni rizik prebaciti sa klijenta na banke (slična inicijativa je i u Hrvatskoj, a trebala bi i kod nas iako je KM fiksno vezana za EUR),
    – Redefinisati instrumente obezbjeđenja i precizirati u ugovoru način i proceduru za njihovo eventualno aktiviranje.
    – Obavezno smanjiti i precizno definisati sve troškove i naknade, i spriječiti da su praktično sve bitne stavke u ugovoru podložne promjenama “u skladu sa poslovnom politikom banke”.
    – Banke bi trebale omogućiti klijentima brzo i efikasno reprogramiranje kreditnih obaveza, kako za one koji su zapali u krizu, tako i za one koji su u mogućnosti brže otplaćivati kredit. Npr. u bankama u SAD svaka vanredna uplata na kreditnu partiju u toku godine, automatski se računa kao otplata glavnice, a otplatni plan se reprogramira bez ikakve dokumentacije i troškova. Klijent samo treba da izabere da li će mu biti smanjen rok vraćanja kredita, a ostati ista rata, ili će zadržati rok, a smanjiti ratu kredita. Prijevremna otplata kredita se ne kažnjava provizijom za zatvaranje kao kod nas.

  3. ŽIRANT Avatar
    ŽIRANT

    @1 i 2
    Rile i Akcionar!
    Obadva ste u pravu 100%, ali proteći će vremena i našeg života, vode Savom i Drinom, dok se naše tržište uredi i da zaštiti klijenta. Nisu na ovakvo siromašno tržište (mislim siromašno stanovništvo) navalili Banke i MKO sa ugovorima, u kojima im ništa ne možete niti ima ko da reaguje iako bi trebao i mogao. Ima još Zakona, ali nema ko da reaguje.Da je iko o ovome vodio računa, ja bih danas ima porodicu, kapital koji sam stvarao godinama imao kumove, prijatelje,braću sestre. Nedorečenost Zakona i prevare finansijskih institucija i korisnika njihovih usluga su mi upravo uradili ono što sam naveo gore.

  4. Perspektiva Avatar
    Perspektiva

    Bolje da su pokrenuli program obrazovanja ljudi po pitanju uzimanja kredita. Banke ce vec naci nacina da nadoknade moguce gubitke i pokriju rizike. Zamislite kako bi poslovale banke kada bi se zivjelo u skladu s mogucnostima? Banke bi tada same nudile sve ovo sto pise u prijedlogu zakona.

  5. Akcionar Avatar
    Akcionar

    Da, ali kad banke zakonski obavežete šta moraju, šta smiju, a šta ne smiju, onda neće biti “šišanja” klijenata kao do sada. Nema potrebe da svaki klijent bude ekspert za bankarstvo da bi uzeo kredit, a da ne bude “oderan”. U sadašnjoj situaciji vam čak ni to ne pomaže jer su banke u ugovorima zaštićene kao bijeli medvjedi, a vi kao klijent imate samo obavezu da platite sve ono što oni odrede da morate platiti. E zato nam treba ovaj zakon.

  6. Perspektiva Avatar
    Perspektiva

    @Akcionar
    Klijent ne treba biti ekspert za bankarstvo, vec treba da bude dovoljno pametan da zna koliko i kada se smije zaduziti. To je sustina naseg problema. A sto se tice zakona, zasto mislis da upravo banke ne stoje iza ovog prijedloga? Razmisli malo…

  7. Akcionar Avatar
    Akcionar

    Naravno da je važno klijent zna koliko se može pružiti, ali ni to vam ne pomaže ako banka može jednostrano izmjeniti bilo koju stavku ugovora, bez vaše saglasnosti. Ako se kojim slučajem ne slažete sa promjenom, kredit odmah dospijeva za naplatu u potpunosti, pa izvolite. Zar je to u redu?
    Zar je bolji sadašnji Zakon od ovog koji se predlaže?

  8. Perspektiva Avatar
    Perspektiva

    Nije toliko bitno sta zakon predlaze (a pitanje je i sta stvarno predlaze), koliko je vazno kolika je cijena novih propisa i ko ce to da plati. Mislis da ce banka iz svog dzepa? Gdje se to jos desilo?

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts