BRISEL, U Briselu danas počinje samit EU kojim će dominirati kriza u evrozoni i očekuje se da će lideri evropskog bloka na ovom sastanku ostvariti napredak u okviru nastojanja da stvore stalne mehanizme za pomoć članicama koje zapadnu u finansijske teškoće.
Analitičari ocjenjuju da će lideri EU teže postići saglasnost o drugim prijedlozima za rješavanje problema nastalih zbog dužničke krize nekih članica evrozone.
Tokom ove godine pojedine evropske zemlje suočile su se sa finansijskim problemima i zato su lideri EU uvjereni da je vrijeme da se ustanovi neka vrsta stalnog sistema za pomoć zemljama koje zapadnu u finansijske teškoće.
Njemačka je rekla “ne” na ove prijedloge, jer strahuje da bi mogla da bude zemlja koja će snositi troškove njihove realizacije.
Mnogi evropski lideri žele što manji broj amandmana na postojeći Lisabonski ugovor i nadaju se garancijama da pojedine članice zone neće morati da održe referendume o amandmanima.
Britanska medijska kuća Bi-Bi-Si ističe da održavanje referenduma o tome bi moglo da izazove kašnjenje u rješavanju krize u prezaduženim zemljama i da ponudi političku priliku protivnicima jedinstvene evropske valute – evra, koju bi lideri EU željeli da izbjegnu.
Dan uoči današnjeg samita EU, Evropski parlament glasanjem je usvojio prijedlog o povećanju budžeta EU za 2,9 odsto za 2011. godinu ali to moraju da odobre i sve zemlje članice pojedinačno.
Usvojeno povećanje budžeta od 2,9 odsto manje je od predloženih više od pet odsto, što je Evropski parlament prvobitno želeo u skladu sa većim ovlašćenjima koja je dobio Lisabonskim ugovorom.
Povećanje budžeta EU treba da odobre i lideri EU na samitu u Briselu, koji počinje danas i traje tokom vikenda, da bi stupilo na snagu prije početka sljedeće godine.
Komentariši