BANJALUKA, Narodna skupština Republike Srpske /RS/ usvojila je Ekonomsku politiku RS za 2011. godinu, čiji su najvažniji ciljevi – zadržavanje fiskalne stabilnosti i nivoa javnih investicija, pozitivan privredni rast, podrška privredi, te zaštita i očuvanje radnih mjesta.
Ciljevi ekonomske politike su i promovisanje i realizacija projekata kroz javno-privatno partnerstvo, zaštita imovine i stanovništva RS od elementarnih nepogoda, podrška finansijskom sektoru i nastavak reformi na unapređenju kvaliteta sistema obrazovanja.
Dokument je, nakon dvodnevne rasprave, usvojen sa 51 glasom za, 27 protiv i bez ijednog uzdržanog.
Poslanici su prihvatili dva amandmana SNSD-a od kojih je jedan tehnički, a drugim se podsticaji za voćarstvo proširuju i na sadni materijal, te zaključak Kluba poslanika SDP BiH/SDA, kojim se predviđa, prioritet nerazvijenim i izrazito nerazvijenim opštinama kad je riječ o ruralnom razvoju.
Skupštinska većina podržala je zaključke Kluba poslanika SP/PUP, kojima se Vlada RS obavezuje da u roku od 30 dana formira Komisiju za izradu nacrta novog zakona o PIO i da u okviru Poreske uprave RS posebnu jedinicu za ubiranje doprinosa kako bi se obezbijedio priliv sredstava po tom osnovu.
Poslanici su prihvatili zaključke DNS-a da u što kraćem roku Vlada izvrši analizu rada javnih preduzeća, da otpiše potraživanja za struju iskorištenu za isušivanje poplavljenih objekata, da sačini plan odbrane od poplava, da radi zaštite žiranata poboljša zakonsku regulativu, te da u parlament uputi strategiju zapošljavnja.
Skupštinska većina nije dala podršku zaključcima SDS-a i PDP-a.
Ministar finansija RS i mandatar za sastav nove vlade RS Aleksandar Džombić rekao je da je ovaj dokument razmatran po hitnom postupku i sa velikim brojem amandmana, jer je o njemu vođena do sada najduža javna rasprava.
Razlog za hitnu proceduru, kaže Džombić, je i to što je predlagač iskoristio mogućnost da dokument mijenja 24 časa uoči početka sjednice parlamenta, jer je javna rasprava trajala do večeri.
“Podsjećam da je 2005. godine samo Vlada RS usvojila ekonomsku politiku i da dokument nije bio ni pred parlamentom, niti u javnoj raspravi”, rekao je Džombić i odbacio kritike opozicije da dokument nije precizan.
Džombić je naglasio da su svi ranije zacrtani ciljevi u ovoj godini ostvareni – pozitivan privredni rast, smanjenje broja nezaposlenih, ispunjenje svih socijalnih davanja, podrška likvidnosti privredi i nastavak realizacije infrastrukturnih projekata.
“Imamo stabilan finansijski sektor. Postoje problemi, ali nisu alarmantni. Nismo imali nestabilnost ni u prvom udaru krize 2008. godine, a nemamo ni sada”, kaže Džombić.
Odgovarajući na primjedbe o neravnomjernom razvoju RS, Džombić je naglasio da u razvojnoj komponenti taj odnos izgleda 22 prema 78 odsto u korist zapadnog dijela RS, a u ekonomsko-socijalnoj 52 prema 48 odsto u korist istočnog dijela RS.
“U 2004. godini BDP po glavi stanovnika iznosio je 3.528 KM, a lani 5.730 KM. Pokrivenost uvoza izvozom sad je 54 odsto, a u 2005. godini, kada nije bilo krize, iznosio je 38 odsto”, naveo je Džombić.
On je odbacio primjedbe nedovoljnog angažmana domaćih firmi u projektima Razvojnog programa RS, navodeći da na njima radi 95 odsto fimri iz RS, a pet odsto iz FBiH.
“Ne bježimo od primjedbi da je potrebna analiza rada javnih preduzeća i namjeravamo to svakako uraditi u narednom periodu”, najavio je Džombić.
Govoreći o povećanju poreza i doprinosa, Džombić je pojasnio da su zemlje koje su smanjile administrativne barijere, a povećale poreze i doprinose imale bolje rezultate od zemalja koje su smanjile poreze i doprinose.
“O pouzdanosti podataka o broju zaposlenih i nezaposlenih ne treba polemisati budući da su to službeni podaci zvaničnih institucija”, rekao je Džombić.
On je odbacio kritike na račun rada Poreske uprave RS i Inspektorata RS, navodeći da njihov rad treba biti unaprijeđen, a da su današnji poreski dugovi u najvećem dijelu nastali 2002. i 2003. godine.
“Tada je bilo najveće pranje novca i najveći broj fiktivnih firmi koje su otvarane i zatvarane u roku od dva mjeseca”, istakao je Džombić u završnoj riječi o Ekonomskoj politici.
On je dodao da je pad direktnih stranih investicija jedna od indirektnih posljedica ekonomske krize koju je Vlada predvidjela 2008. godine, da je smanjenje kamate u Investiciono-razvojnoj banci RS dovelo RS do najniže kamate u okruženju, te da porast dobiti Telekoma Srpske iz godine u godinu znači da je privatizacija bila uspješna, a ne suprotno.
U toku je rasprava o Prijedlogu budžeta RS za 2011. godinu po hitnom postupku.
Komentariši