ZVORNIK, Menadžment zvorničke Fabrike glinice “Birač” zaprepašćen je načinom na koji je rukovodstvo kompanije “Boksit” iz Milića došlo do iznosa od 1.370.400 KM, puštajući u opticaj mjenicu od prije pet mjeseci, koja je, predstavljajući novčano pokriće za obaveze koje su davno izmirene, trebalo da vrati poslovnom partneru preduzeću “Alumina”, koja se nalazi u sastavu Fabrike glinice “Birač”.
Menadžment “Birča” pojasnio je da je rukovodstvo kompanije “Boksit” iz Milića, mjenicom koja se odnosi na isporuku rude boksit iz jula ove godine “skinulo” priliv od 1.370.400 KM, koji se 24. decembra našao na računu poslovne banke koja sarađuje sa preduzećem “Alumina”.
“Ovim nezabilježenim načinom poslovanja u našim poslovnim odnosima, kompanija `Boksit` je došla do novčanih sredstava, čime je onemogućila isplatu novembarskih plata za 1 000 radnika Fabrike, ali i plaćanje obaveza i doprinosa, kao i drugih obaveza Fabrike, među kojima su i obaveze koje je Birač, prema potpisanom sporazumu, imao prema kompaniji `Boksit`”, navodi se u saopštenju menadžmenta “Birča”.
Vršilac dužnosti generalnog direktora Fabrike glinice “Birač” Virginijus Vajega u pisanoj izjavi je naveo da se najmanje moglo očekivati da će rukovodstvo “Boksita” posegnuti za garancijom “Birča” od prije nekoliko mjeseci.
“Ovim nečuvenim potezom kompanija Boksit hoće da ostavi 1 000 radnika `Birča` bez plate i time, pred nastupajuće praznike, ugrozi radnike i njihove porodice”, naveo je Vajega i dodao da će “Boksit” ovakvim ponašanjem sigurno oštetiti i svoje radnike, jer namjerno hoće da zaustavi rad u “Birču”, a kad “Birač” stane onda mu “Boksitova” ruda više neće biti potrebna.
Vajega je dodao da je tokom pregovora sa rukovodstvom “Boksita”, menadžment “Birča” pokazao maksimalnu kooperativnost, nudeći prijedloge i rješenja koja bi zadovoljila i interese kompanije iz Milića za uspješno poslovanje i u 2011. godini.
On je istakao da ni u jednom trenutku menadžment Fabrike nije ucjenjivao rukovodstvo “Boksita”, nego je objektivno iznosio informaciju o situaciji u Fabrici.
“Iako se privreda polagano oporavlja od svjetske ekonomske krize, Fabrika još trpi njene posljedice. Teška situacija u kojoj se našla Fabrika u 2009. godini, prouzrokovala je velike troškove i dugovanja, kojima je i danas opterećena”, naveo je Vajega.
On je istakao da je poskupljenje energenata izazvalo dodatne troškove, koji su ostavili traga na poslovanje fabrike i u 2010. godini i podsjetio da je u toku ove godine cijena prirodnog gasa porasla za 26 odsto, mazuta za 30, a lužine za 40 odsto, čime su, zajedno sa ostalim poskupljenjima, troškovi proizvodnje glinice bili povećani za oko 30 odsto.
Vajega je rekao da je, i pored opterećenja takvim uslovima i teškom situacijom u kojoj se Fabrika našla, početkom ove godine dogovorena cijena rude boksita za 2010. godinu povećana za devet KM po toni, što znači da je na ukupno isporučenu količinu boksita milićka kompanija povećala prihod za oko četiri miliona KM.
“S obzirom da je Fabrika opterećena postojećim dugovima i da cijena aluminijuma, po prognozama svjetskih analitičara, neće imati tendenciju rasta u 2011. godini, Fabrika nije u mogućnosti da podnese još jedno poskupljenje cijene rude boksit za dodatnih šest KM po toni, jer bi to izazvalo dodatne troškove za oko 2,7 miliona KM”, pojasnio je Vajega.
Govoreći o navodima “Boksita” da “Birač” uvozni boksit plaća 85 odsto skuplje u odnosu na cijenu rude iz Milića, Vajega je naglasio da boksit iz uvoza ima daleko veći kvalitet (modul).
Prema njegovim riječima, “Birač”, u bilo kom slučaju, mora da koristi određenu količinu uvoznog boksita, pošto su iz Milića, u više navrata, iskazali da nisu spremni pratiti Fabriku glinice sa potrebnim količinama domaćeg boksita.
Vajega je naglasio da se isplati uvoziti veće količine boksita, da bi se dobila manja cijena po narudžbi.
“Poslovnu zavisnost Fabrike glinice, partner iz Milića, očigledno, pokušava da nametne i sada u toku pregovora za nastavak saradnje u 2011. godini, tražeći povećanje cijene najprije za 18, zatim za skoro 10 odsto u odnosu na 2010. godinu”, ocijenio je Vajega.
On je podsjetio da Fabrika nabavlja po znatno nižoj cijeni određene količine rude boksit iz zapadne Hercegovine, koja je znatno boljeg kvaliteta u odnosu na rudu iz Milića.
U Fabrici glinice “Birač” smatraju da nije korektno od kompanije “Boksit” da u javnosti daje informacije koje predstavljaju komercijalnu i poslovnu tajnu.
Naglašavajući da ova dva strateška partnera sarađuju više od 32 godine i da bi u idućoj godini trebalo da se poslovna saradnja proširi, iz Fabrike glinice ističu da je obim poslova u prvih 11 mjeseci ove godine, koje je sa Fabrikom realizovala kompanija “Boksit” iznosio 29 miliona KM, dok je primjera radi, “Boksit” u prva tri kvartala ove godine, prema podacima banjalučke berze, iznosio 30 miliona KM.
U Fabrici glinice se pitaju, da li bi “Boksit” bio tako uspješan, kako ga predstavlja njegov generalni direktor (Rajko Dukić), da nije Fabrike glinice i njene spremnosti da, na bazi partnerskih odnosa, ima sa kompanijom iz Milića korektnu poslovnu saradnju.
Komentariši