SARAJEVO, Ekonomski stručnjaci ne predviđaju stabilizaciju ekonomskih prilika u BiH u 2011. godine već, naprotiv, tvrde da će, prema brojnim pokazateljima, kriza biti teža nego prošle godine, prenosi njemački “Dojče vele”.
Građani BiH nemaju previše razloga za optimizam u pogledu izlaska iz ekonomske krize u 2011. godini pošto su ih već prvih dana januara u trgovinama dočekale veće cijene osnovnih životnih potrepština.
Građani u oba entiteta mogu samo da nemoćno negoduju i požale se na male plate i nedovoljna socijalna primanja.
Ekonomsko-socijalna slika BiH biće potpunija ukoliko se pomene da više od 517 000 radno spobnih nema posao, dok su mnogi od zaposlenih zbog malih plata i visokih cijena na ivici siromaštva.
U federalnoj Privrednoj komori tvrde da je BiH izašla iz recesije, ali da je još u krizi. Potkrepljuju to podacima o povećanoj stopi izvoza (i uvoza) te opreznim procjenama o mogućem smanjenju deficita u godini koja je pred nama.
Ekonomski stručnjak iz Banjaluke Damir Miljević podsjeća da budžeti na nivou BiH i FBiH još nisu usvojeni, a da vlast “vjerovatno neće biti formirana ni do kraja marta”. On napominje da je u RS došlo do povećanja poreza i doprinosa, a isto se može očekivati i u FBiH.
“Vjerovatno će jedna od mjera u BiH u 2011. biti i povećanje stope PDV-a, a svjedoci smo da je u prvim danima januara došlo do povećanja cijena osnovnih životnih namirnica i komunalnih usluga, tako da će ekonomski 2011. godina biti možda čak i teža od 2010.”, kaže Miljević.
On je dodao da će sredstva Međunarodnog monetarnog fonda i ove godine pokriti tek budžetske deficite, a 2012. godine dio sredstava iz stend baj aranžmana stići na naplatu.
Miljević je upozorio da će to biti godina u kojoj će građani BiH početi da vraćaju dugove što je, kako je rekao, malo pesimistički, ali građane ne čeka nikakav bolji život do 2013. ili 2014. godine.
Komentariši