BANJALUKA, U Srpskoj i FBiH se od prehrambenih proizvoda iz uvoza najviše troši šećer i čokolada, što pokazuju i podaci da je za 11 mjeseci prošle godine u BiH uvezeno šećera u vrijednosti od 121 miliona maraka i čokolade za više od 109 miliona KM.
Prema podacima Uprave za indirektno oporezivanje BiH, za 11 mjeseci 2010. u BiH je uvezeno 146 miliona kilograma šećera i blizu 17 miliona kilograma čokolade i prehrambenih proizvoda koji sadrže kakao.
– Na trećem mjestu po količini i vrijednosti uvezenih prehrambenih proizvoda su hljeb, peciva, kolači i ostali pekarski proizvodi, kojih je uvezeno 22,8 miliona kilograma – kazao je portparol UIO BiH Ratko Kovačević i dodao da je vrijednost ovih proizvoda iznosila više od 95 miliona maraka.
Prema podacima UIO, u BiH je za 11 mjeseci 2010. godine uvezeno više od 7,2 miliona kilograma kobasica i proizvoda od mesa, čija je vrijednost bila blizu 50 miliona maraka.
Kovačević je istakao da se šećer najviše uvozio iz Austrije, Srbije, Hrvatske, Brazila i Alžira, dok je najviše čokolade stiglo iz Srbije, Hrvatske, Austrije, Turske i Poljske.
– Hljeb i razni pekarski proizvodi najviše su se uvozili iz Srbije, Hrvatske, Makedonije, Turske i Bugarske – kazao je Kovačević.
Potpredsjednik Privredne komore RS Mihajlo Vidić rekao je da se u najvećim količina uvozio šećer, zbog toga što proizvodnja šećera u Srpskoj nije dovoljno razvijena.
– Logično je da se više uvozi neki proizvod kao što je šećer, jer domaća proizvodnja ove namirnice nije dovoljno razvijena, ali pogrešno je kada se uvoze oni proizvodi koje prave domaće firme i koji su dosta kvalitetniji – istakao je Vidić i dodao da mnoge firme uvoze i sirovine koje su potrebne za proizvodnju šećera.
Vidić je naglasio da će Privredna komora RS i ove godine nastaviti da sprovodi kampanju “Naše je bolje”, kako bi “probudila” svijest potrošača da više kupuju domaće proizvode.
– Domaće tržište nerijetko proizvodi kvalitetnije proizvode od mnogih koji stižu iz uvoza, posebno kada je riječ o mesu i mesnim prerađevinama – kazao je Vidić.
Kvalitet
Mihajlo Vidić je rekao da je roba iz uvoza često jeftinija, jer inostrani proizvođači imaju jeftiniju radnu snagu, bolju tehnologiju i veće podsticaje za svoje poljoprivrednike, što ne znači da njihovi proizvodi imaju i bolji kvalitet. Glas Srpske
Vrijednost i količina prehrambenih proizvoda iz uvoza
Proizvod: Količina (u kg): Vrijednost (u KM):
šećer 146 miliona 121 milion
čokolada 16,8 miliona 109 miliona
hljeb, peciva 22,8 miliona 95 miliona
Proizvodi od mesa 7,2 miliona 50 miliona
Ova Politika privatnosti definiše politike kontrolora podataka: portal Capital.ba, Jovana Dučića 52, Banja Luka 78 000, Republika Srpska, BiH u daljem tekstu portal Capital o prikupljanju, korišćenju i otkrivanju vaših podataka koje prikupljamo kada koristite našu web stranicu www.capital.ba Kontakt osoba zadužena za rukovođenje i nadzor prikupljanja i obrade ličnih podataka: info@capital.ba
Pristupanjem ili korišćenjem naše internet stranice, pristajete na prikupljanje, korišćenje i otkrivanje vaših informacija, odnosno ličnih podataka, u skladu sa ovom Politikom privatnosti.
Više pročitajte na našoj stranici Politika privatnosti.
Komentariši