BEOGRAD, Subvencionisane kredita iz novog Vladinog programa za ublažavanje negativnih efekata svjetske ekonomske krize banke će početi da odobravaju krajem januara, a privrednici i građani moći će da ih podignu pod gotovo istim kamatnim stopama kao i prošle godine, izjavio Nebojša Ćirić, državni sekretar u Ministarstvu ekonomije Srbije.
Ćirić je rekao da je za taj program iz budžeta Ministarstva ekonomije izdvojeno sedam milijardi dinara, od toga za kredite za likvidnost 1,4 milijardi dinara, investicije 700 miliona, potrošačke 1,4, a dvije milijarde za stimulisanje određenih industrijskih sektora, prije svega za vagonogradnju.
Još nije odlučeno koliko će biti izdvojeno za podsticaje proizvođačima traktora, autobusa, kamiona i građevinskih mašina.
„Novim programom povećani su limiti kredita za likvidnost, tako da preduzetnici umjesto dva miliona koliko su najviše mogli podići prošle, ove godine mogu pozajmiti tri miliona dinara, mala preduzeća duplo više, umjesto pet ove godine limit je 10 miliona dinara“, rekao je Ćirić.
Srednja preduzeća mogu se zadužiti 80 miliona umjesto prošlogodišnjih 50, a ona koja izvoze najviše mogu podići 200 miliona dinara. Limit za velika preduzeća je 300 miliona, dok izvoznici mogu tražiti do 800 miliona dinara.
Od prošle godine krediti za likvidnost odobravaju se u dinarima, a preduzeća će plaćati kamatnu stopu na nivou referentne.
Ove godine promjenjen je odnos učešća građana u finansiranju subvencionisanih stambenih kredita umjesto pet iznosiće 10 odsto, rekao je Ćirić. Prošle godine je učešće države u finansiranju bilo 20 odsto, građana pet odsto, a banaka 75 odsto, dok je sada taj odnos promjenjen, pa tako građani učestvuju s 10 odsto, država s 15, a banke ostaju na nivou od 75 odsto.
Prošle godine je ukupno za privredu i građane odobreno 1,8 milijardi evra. Od toga 1,1 milijarda evra za likvidnost, a za investicije 228 miliona evra. Emg.rs
Ova Politika privatnosti definiše politike kontrolora podataka: portal Capital.ba, Jovana Dučića 52, Banja Luka 78 000, Republika Srpska, BiH u daljem tekstu portal Capital o prikupljanju, korišćenju i otkrivanju vaših podataka koje prikupljamo kada koristite našu web stranicu www.capital.ba Kontakt osoba zadužena za rukovođenje i nadzor prikupljanja i obrade ličnih podataka: info@capital.ba
Pristupanjem ili korišćenjem naše internet stranice, pristajete na prikupljanje, korišćenje i otkrivanje vaših informacija, odnosno ličnih podataka, u skladu sa ovom Politikom privatnosti.
Više pročitajte na našoj stranici Politika privatnosti.
Komentariši