BEOGRAD, Državni sekretar u Ministarstvu energetike Srbije Dušan Mrakić kaže da su akcize na gorivo u skladu sa direktivama Evropske unije.
“Visina akciza za motorne benzine i dizel goriva diferencirana je prema kvalitetu goriva koji se plasira na tržište i ne zavisi od toga da li gorivo domaće ili uvozno”, kazao je on.
Mrakić je naveo da u EU ne postoji zabrana uvođenja različitih akciza i dodao da u Austriji, Belgiji, Bugarskoj, Njemačkoj, Estoniji, Francuskoj i Švedskoj nisu jednake akcize na sve vrste benzina.
On je naglasio da su akcize na evrodizel i evropremijum gorivo u Srbiji su indentične, bez obzira na poreklo i tumačenje Sporazuma o stabiliziaciji i pridruživanju bi trebalo da rade nadležni organi, a ne zainteresovane strane.
Mrakić je naveo da su “medijsku hajku u vezi sa akciznom politikom podigli lobisti uvoznika naftnih derivata koji u Srbiji nista ne proizvode i zapošljavaju mali broj ljudi”.
“Hoćemo li zbog njihove veće zarade da zatvorimo dvije domaće rafinerije?”, zapitao je on i dodao da su to “isti oni koji su pravili hajku na Vladu premijera Zorana Đinđića koja je 2001. godine donijela Uredbu o prometu naftnih derivate i zabranila uvoz nafte u Srbiju na bilo koji drugi način osim naftovodom”.
“Činjenica da ni jedne NIS-ove pumpe nema od Kelebije do Novog Sada, kao ni od Batrovaca do Beograda, dovoljan je pokazatelj snage ovih lobi grupa”, rekao je Mrakić.
On je naveo da, na primjer u Hrvatskoj, na autoputu Beograd – Zagreb izuzev pred granicu sa Slovenijom, nije moguće vidjeti nijednu pumpu osim onih u vlasništvu državne naftne kompanije INA, jer je Hrvatska jednostavno odlučila da štiti domaću naftnu kompaniju kao što to čini i sa domaćom proizvodnjom cigareta u Rovinju i niko joj u Evropskoj uniji ne pravi problem zbog toga.
Mrakić je naveo da politika EU propisuje postepeno smanjenje razlike između akciznog opterećenja dizela i benzina, što je Srbija i uradila.
Inače, mišljenje Evropske komisije o dvostrukim akcizama na gorivo trebalo bi u Beograd da stigne tokom narednih nekoliko dana, kažu u delegaciji Evropske unije u Beogradu. Zahtjev srpskih vlasti za mišljenje o akcizama poslat je u Brisel, a mišljenje se očekuje prije kraja ove sedmice, naveli su u Delegaciji uz napomenu da će mišljenje po prispjeću biti objavljeno.
Bisić: EU dozvoljava različite akcize
Država ima pravo da utvrdi različite iznose akciza na razlicite tipove benzina, sve dok su ti iznosi iznad minimuma propisanog direktivama Evropske unije, kaže profesorka Fakulteta za ekonomiju, finansije i administraciju (FEFA) Milica Bisić i dodaje da “imajući u vidu probleme u javnim finansijama, ne iznenađuje odluka i da se akcize na naftne derivate u Srbiji povećaju“.
LDP predložio vraćanje akciza iz 2010.
Poslanička grupa Liberalno demokratske partije (LDP) je podnijela Skupštini Srbije prijedlog izmjena Zakona o akcizama, kojim bi se akcize na gorivo i tečni naftni gas smanjile na nivo od prije 1. januara.
Predsjednik LDP Čedomir Jovanović kaže da bi se time ukinuo i dvojni režim po kojem su akcize na kvalitetnije uvozne derivate više od onih na goriva koje proizvodi Naftna industrija Srbije (NIS).
“Benzin i druga goriva su poskupjela isključivo zbog odluke vlasti da poveća uvozne akcize i da, zbog prikrivene zaštite monopola NIS, uvozne derivate u startu učini znatnom skupljim. Usvajanje prijedloga LDP je prilika da se takva odluka odmah ukine”, naveo je Jovanović.
On kaže da bi tada motorni benzini pojeftinili za 4,8 dinara po litru, a sva dizel goriva za 4,5 do 6,5 dinara po litru, a tečni naftni gas bio bi jeftiniji za 2,7 dinara.
“Ako takve spremnosti ne bude, to će biti dokaz da stranke koje su glasale za štetan energetski sporazum sa Rusijom, interese iz tog posla stavljaju iznad potreba građana, razvoja slobodne konkurencije, demonopolizacije tržišta, poštovanja obaveza iz Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju i ulaska Srbije u Evropsku uniju”, rekao je Jovanović.
Akcize na motorne benzine u Srbiji u 2010. godini bile su 44,7 dinara po litru, a na dizel goriva 30,47 dinara po litru. Od 1. januara povećana je akciza na motorne benzine na 45 dinara po litru, dok akciza na evro bezolovni motorni benzine (BMB) 98 i evro premijum BMB 95 iznosi 49,5 dinara po litru. Akciza na dizel goriva je 35 dinara po litru, a na evro dizel 37 dinara po litru. Beta, Tanjug
Komentariši