Hljeb skuplji 17 dinara

BEOGRAD, Zbog rasta cijena sirovina, goriva i najavljenog poskupljenja struje i uglja, već polovinom februara potrošače u Srbiji čeka novi talas poskupljenja prehrambenih proizvoda. Najveći udar na džep građana biće korekcija cijena hljeba “sava” koji će od 10. februara koštati 55 dinara po vekni. Na listi proizvoda koji će poskupjeti tokom sljedećeg mjeseca su i ulje, brašno, testenine, slatkiši, kafa i pivo.
Zoran Pralica, predsjednik Unije pekara Srbije, kaže za “Blic” da je korekcija cijena hljeba neminovna i da već sada postoje uslovi da on poskupi. Vekna hljeba T 500 trenutno košta 38 do 44 dinara, a od 10. februara koštaće 55 dinara.

– Poskupili su i brašno i energenti, dok je dinar oslabio. Cijene hljeba po tom osnovu moraju da idu naviše jer je poslovanje pekara pod ovim uslovima postalo neizdrživo. Mi ćemo poskupljenje odložiti za narednih petnaestak dana, kako bi sve svoje kupce na vrijeme obavjestili o korekcijama koje slijede. Hljeb po novoj cijeni od 55 dinara po vekni u prodaji će biti od 10. februara, odnosno nekoliko dana prije ili poslije ovog datuma – kaže Pralica.

Oko 15. februara za 10 odsto poskupjeće i ulje kompanije “Banat” iz Nove Crnje. Aleksa Janičić, generalni direktor ove kompanije, kaže da je uljara primorana na ovaj potez budući da je na svjetskom tržištu došlo do poskupljenja sirovog ulja koje ovo preduzeće uvozi kao sirovinu za proizvodnju.

– Na cijenu ulja svakako će uticati i cijena energenata, ali ćemo troškove energije apsorbovat kroz izvozne cijene proizvoda. Naša cijena ulja od polovine februara iznosiće 130 dinara po litru, a na to će trgovci ukalkulisati maržu od pet do 10 odsto i PDV koji na ulje iznosi osam odsto – kaže Janičić. To znači da će maloprodajna cijena “Banatovog” ulja u radnjama iznositi od 147,7 do 154,44 dinara po litru.
I mlinari najavljuju da potrošači najkasnije za mjesec i po dana mogu da očekuju i nove dodatne korekcije cijena brašna i tjestenina. Uzrok je poskupljenje pšenice na okolnim berzama.

Pročitaj više:  Dijaspora “drži” visoke cijene stanova u Srpskoj

– Brašno i testenine od početka ove godine poskupjeli su za 15 odsto i te cijene kalkulisane su na osnovu cijene pšenice od 25 dinara i predviđenog rasta cijena energenata. Pšenica sada košta 26 dinara, a kako stvari stoje na okolnim berzama, ova cijena ići će još više. Budući da je država po svemu sudeći odustala od uvođenja dodatnog ocarinjenja izvoza pšenice, cijena ovog proizvoda rašće i kod nas, pa potrošači u narednih mjesec, mjesec i po dana mogu da očekuju novo poskupljenje brašna i tjestenina za sedam do 10 odsto – kaže Dejan Pilja, direktor prodaje kompanije “Žitko”.

Pilja dodaje da zbog rasta cijena sirovina potrošači uskoro mogu da očekuju i poskupljenje piva.

– Naša kompanija kukuruzom snabdijeva velike pivare u Srbiji kao što su “Karzlberg”, “Hajneken” i “Apatinska pivara”, kojima smo juče dostavili nove cjenovnike uvećane za 10 odsto. U tom smislu i korekcija cijena piva uskoro će biti neminovna. Za koliko će pivo poskupjeti, pivare tek treba da izračunaju – kaže Pilja.

Neke od njih, međutim, trgovcima su već dostavile nove cjenovnike. Tako će od 1. februara pivo kompanije “Karlzberg” poskupjeti za 2,5 odsto.

Cijene sirovina poguraće i cijene konditora i kafe. “Štarkovi” slatkiši od 1. februara poskupjeće za pet, dok će šest dana kasnije cijene proizvoda kompanije “Banini” biti uvećane za tri, a kompanije “Jafa” za tri do osam odsto. Prvog dana februara osvanuće i nove cijene kafe kompanije “Grand” koje će biti uvećane za 14 odsto.

Dobra vijest za potrošače je da u narednom periodu ne teba očekivati poskupljenje mlijeka i mliječnih proizvoda kao ni mesnih prerađevina. U “Juhoru” i “Neoplanti” kažu da ne razmišljaju o korekcijama cijena svojih proizvoda. A mljekari poručuju da su oni zbog rasta otkupne cijene sirovog mlijeka početkom ovog mjeseca već korigovali cijene svojih proizvoda, zbog čega ovog puta neće pratiti povećanje troškova energenata.

Pročitaj više:  EU i dalje najznačajniji spoljnotrgovinski partner BiH

– Planiramo da postojeće cijene mlijeka i mliječnih proizvoda u narednih šest mjeseci ostanu stabilne – kaže Slobodan Petrović, generalni direktor “Imleka”.  Blic

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts