Vlada Kantona Sarajevo intervenisala zbog poskupljenja hljeba

SARAJEVO, Vlada Kantona Sarajevo odlučila je u četvrtak da sarajevskom “Klasu” pozajmi 4.500 tona pšenice iz robnih rezervi kako bi ublažila poskupljenja, što je šokiralo druge proizvođače hljeba u ovom kantonu.
Kako je saopšteno iz Vlade, Direkcija robnih rezervi KS je obavezana da 1.000 tona pšenice “Klasu” pozajmi urgentno i po sklapanju ugovora, te 3.500 tona koje će Federalna direkcija robnih rezervi ustupiti kantonalnoj do 18. februara. Obaveza proizvođača je zadržavanje postojeće cijene svih vrsta hljeba, s tim da cijene narodnog ili polubijelog sa 1,10 KM moraju biti smanjene za deset odsto.
“Ovom pozajmicom od 4.500 tona Kanton Sarajevo će tri do tri i po mjeseca biti snabdjeven osnovnim tipovima hljeba. Potpisivanje ugovora se očekuje iduće sedmice, čime će odmah biti omogućena proizvodnja hljeba po sniženoj cijeni. Ugovorom će sa proizvođačem biti regulisana obaveza da pozajmljene količine vrati najkasnije do 25. decembra”, istaknuto je u saopštenju Vlade KS.
Sead Đipa, predsjednik Udruženja pekarskih obrtnika u FBiH, kazao je da je ovo selektivna intervencija koja nema logike jer “Klas” ima manji udio na tržištu KS od malih pekara, pa i od “Aspeka”.
“Ovo je ružna mjera, realizovana bez javnog poziva, koja ostale proizvođače dovodi u nepovoljan položaj”, ocijenio je Đipa.
Meho Alić, šef marketinga sarajevskog “Aspeka”, jednog od vodećih proizvođača hljeba, istakao je da su šokirani ovim selektivnim odnosom, gdje je Vlada KS nekom majka, a nekom maćeha.
“Takav odnos gdje se preferira jedan proizvođač godinama se ponavlja. Nije bilo poziva, sve se u rukavicama radi. Nas uvijek obilaze i igra se dvostruka igra koja ne ide u prilog branši. ‘Klas’ nije ni jedini ni najveći u KS. On ima 35 do 38 odsto tržišta, a ostalo smo mi, mali pekari i ‘Sprind'”, dodao je Alić.
Odgovorni u “Sprindu”, čiji je “Klas” većinski vlasnik, juče nisu bili u firmi, dok ni direktora Direkcije robnih rezervi KS Ismeta Vukotića ni premijera KS Fikreta Musića nismo uspjeli dobiti za dodatno pojašnjenje. U “Klasu” tvrde da su iz medija saznali za ovu pozajmicu i da ne mogu ništa komentarisati, pa ni to da li su je tražili, dok ne dobiju zvaničan dopis iz Vlade KS.
Iz Vlade je saopšteno da su se na ovo odlučili jer je ograničena ponuda pšenice dovela do rasta njene cijene na svjetskom tržištu, što je onemogućilo domaće proizvođače hljeba da nabave dovoljne količine ove sirovine.
Upravo su zbog ovoga mlinari i pekari u FBiH prekjuče najavili novo poskupljenje hljeba i brašna. Hljeb je prije mjesec poskupio za 20 odsto i sa 0,95 skočio je na 1,10 KM, odnosno na jednu KM kod malih pekara. Brašno je od juna poskupjelo za 127 odsto.
Potrošači kažu da kratkoročne mjere koje Vlada FBiH nalaže, odnosno kontrola marži i intervencija na tržištu, ne daju veće rezultate, dok se dugoročnim još ne bave.
U Ministarstvu poljoprivrede FBiH ističu da građani ne mogu očekivati da će ubuduće biti zaštićeni od stalnih poskupljenja, te da vlast u FBiH nema interesa da poduzima dugoročne mjere i odriješi kesu usmjeravajući novac u domaću proizvodnju.
“Predloženo je da izdvajanja iz budžeta za poljoprivredu sa tri budu povećana na šest odsto, ali ni to ne rješava stvar čak i da se to prihvati na Vladi, jer bi tada umjesto deset odsto pšenice, koliko domaća proizvodnja pokriva potrebe, imali 20 odsto”, rekao je Marin Bago, predsjednik Udruženja potrošača “Futura” Mostar i član Vijeća za praćenje cijena FBiH.
Cijene
Vijeće za praćenje cijena u FBiH predložilo je povećavanje budžetskih izdvajanja u FBiH za robne rezerve.
Sugerisalo je i da Direkcija robnih rezervi FBiH bude izuzeta iz Zakona o javnim nabavkama kada je riječ o nabavci pšenice, jer pšenica duplo poskupi na tržištu dok se okončaju tenderske procedure. Ovi prijedlozi, kažu u Ministarstvu trgovine, još nisu upućeni Vladi FBiH jer ministar čeka da vidi kakvo će biti stanje. Nezavisne novine

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts