NOVI PAZAR, Poslije niza štrajkova, smjena rukovodstva i podjele na 39 nezavisnih cjelina, uskoro bi mogla da počne privatizacija Tekstilnog kombinata ”Raška” u Novom Pazaru. Za spas nekadašnjeg giganta sa 3.000 zaposlenih, a danas, poslije 15 godina tavorenja, firme ”na izdisaju”, bore se Vlada Srbije, lokalna samouprava i dio zaposlenih, koji se nadaju da će ”Raška” ponovo proraditi.
Početkom prošle godine ”Raška” je, radi lakše privatizacije, izdjeljena na 39 većih i manjih cjelina, svaka od njih posebno će ići na licitaciju. Očekivalo se da će neki dijelovi bivšeg giganta biti prodati još tokom prošle godine, ali, zbog nerješenih imovinskih odnosa, socijalnog zbrinjavanja radnika i ”čekanja” da se pojave pravi kupci, sa privatizacijom se ”kasni”.
– Svi imovinski sporovi konačno su rješeni, sve je uknjiženo i raščišćeno i sad se tačno zna šta ”Raška” posjeduje i šta je za prodaju. A kad će privatizacija krenuti zavisi od Agencije za privatizaciju – ističe Ramiz Paljevac, predsjednik UO ”Raške”.
Očekuje se da će već ovog proljeća na prodaju biti ponuđeni Tkačnica, Predionica, Dorada i drugi najveći pogoni ”Raške”, za čiju kupovinu su, osim tekstilaca iz ovog kraja, zainteresovani i neki kupci iz Bosne, Hrvatske, Austrije, Turske… Svako novootvoreno radno mjesto u ovom kraju, pa i u ”Raškinim” pogonima, Vlada Srbije pomoći će sa 5.000 evra.
– Dobro je da Vlada Srbije subvencioniše svako novootvoreno radno mjesto, to privlači kupce iz inostranstva, ali još nije dovoljan stimulans za kupce iz Srbije, niti za nas iz Novog Pazara, jer je kriza velika, a nameti, pogotovu na lične dohotke radnika, ogromni. Niko se ne usuđuje da bilo šta pokreće i upošljava nove radnike. Zbog toga će, bojim se, mnogi ovdašnji proizvođači džinsa oklevati da kupe ”Raškine” pogone, većina njih najradije bi da sačeka neke bolje dane – kaže Safet Krlić, vlasnik Džins-konfekcije ”Kasaba” i doajen u proizvodnji novopazarskog džinsa.
Teksas-platno
Očekuje se da će se bar u nekom od ”Raškinih” pogona proizvoditi teksas-platno koje ovdašnji proizvođači džinsa decenijama, u ogromnim količinama, uvoze iz Turske, Češke, Pakistana, Italije… Svi dosadašnji pokušaji da se teksas proizvede u Novom Pazaru, gdje se najviše i troši, padali su u vodu, jer ovdašnji tekstilci za to nisu bili kadri. Novosti
Ova Politika privatnosti definiše politike kontrolora podataka: portal Capital.ba, Jovana Dučića 52, Banja Luka 78 000, Republika Srpska, BiH u daljem tekstu portal Capital o prikupljanju, korišćenju i otkrivanju vaših podataka koje prikupljamo kada koristite našu web stranicu www.capital.ba Kontakt osoba zadužena za rukovođenje i nadzor prikupljanja i obrade ličnih podataka: info@capital.ba
Pristupanjem ili korišćenjem naše internet stranice, pristajete na prikupljanje, korišćenje i otkrivanje vaših informacija, odnosno ličnih podataka, u skladu sa ovom Politikom privatnosti.
Više pročitajte na našoj stranici Politika privatnosti.
Komentariši