BEOGRAD, “Turkiš erlajns”, koji je zaista pokazivao interesovanje za preuzimanje Jata, se “ohladio” saznavši da ne može da u paketu preuzme i aerodrom “Nikola Tesla“.
Iako bi bilo kakav aranžman sa gigantom poput Turkiša bio veoma poželjan za Jat, veliko je pitanje koliko je ta kompanija danas zainteresovana za bilo koju vrstu aranžmana, s obzirom da već mjesecima nema nikakvih kontakata sa srpskim prevoznikom.
Predrag Vujović, stručnjak za avijaciju, koji je svojevremeno bio i direktor Jata, smatra da u eventualnoj saradnji nacionalnog operatera i Turkiš erlajnsa generalno nema ničeg lošeg, ali da se bilo šta konkretnije može reći tek kada bude poznat tačan prijedlog aranžmana.
Prema njegovim riječima, jedini interes koji bi Turkiš mogao da ima u vezi s Jatom je tržište, „koje ne podrazumijeva samo unutrašnje tržište Srbije, već i dijasporu“.
“Pogrešno je na naše tržište gledati samo kao na putnike iz Srbije. Kada je otvarana linija Beograd – Tirana mnogi su se pitali čemu ta ruta kada niko neće putovati u Albaniju, ali u pitanju je tranzit. Moramo da gledamo da povećamo tranzitni saobraćaj jer ne možemo opstati fokusirani isključivo na lokalno tržište”, kaže on.
“Ne samo da Jat ne može da funkcioniše samo sa konceptom lokalnog tržišta, to ne može ni AlItalija, a čak ni Turkiš nije samo turska kompanija. Potrebno je vidjeti da li oni na umu imaju lokalno, regionalno ili internacionalno tržište”, dodaje Vujović.
Postavlja se pitanje koju bi korist Turkiš erlajns mogao da ima od Jata dugoročno, s obzirom na to da bi ulaskom u sporazum o otvorenom nebu turska kompanija dobila mogućnost da leti na bilo kojoj evropskoj liniji koju izabere.
Činjenica da je Srbija članica Otvorenog neba smatrala se osnovnim adutom Jata kada je prije nekoliko godina ruski Aeroflot bio ozbiljno zainteresovan za preuzimanje našeg avio-prevoznika.
Međutim, Turkiš erlajns nema problem sa kojim se suočavao Aeroflot, s obzirom da ne postoje nikakve ozbiljne prepreke za ulazak Turske u sporazum o otvorenom nebu.
Ugljanin se “reklamira” preko Jata
Sudbina Jat ervejza ponovo se našla u centru pažnje političara, ovog puta zaslugom Sulejmana Ugljanina, ministra bez portfelja u Vladi Srbije, koji je rekao da “Turkiš erlajns” namjerava da sklopi aranžman sa Jatom do 1. marta, kojim će biti formirana kompanija Balkan ervejz, te da Turci nemaju nikakvih uslova i preduslova u vezi s tim poslom.
Kao što je to postao običaj kada je u pitanju naš nacionalni avio-prevoznik, ni u resornom Ministarstvu za infrastrukturu, ni u samom Jatu ne znaju ništa o Ugljaninovom poduhvatu, dok sa samim Turkišom odavno već nema kontakata.
Privatizacija Jata političkoj eliti se uvijek nameće kao zgodan način za samopromociju jer se na već otpisanom gubitašu teško gube politički poeni, a uvijek postoji šansa da se novi dobiju, bilo samim pokazivanjem inicijative za rješavanje tog problema, a naročito ako kojim slučajem kompanija ipak nađe strateškog partnera kojeg se može vezati za ime nekog ministra.
Ugljanin nije iznio nikakve detalje o navodnoj saradnji dvije kompanije pa se ne zna ni da li bi turski prevoznik kupio srpskog ili bi Balkan ervejz bio neka treća kompanija.
Ono što je, međutim, poznato, to je da ministar bez portfelja ni po čemu nije nadležan za pregovore o prodaji državne aviokompanije, a izjave onih koji jesu, odnosno čelnika Ministarstva za infrastrukturu i samog Jata, potvrđuju da se ni sa kime nije konsultovao prije nego što je u Turskoj pomenuo pitanje Jata.
U angažovanju Ugljanina upućeni, međutim, vide kampanju za predstojeće izbore za Savjet bošnjačke nacionalne manjine, pa ne treba da čudi njegov pokušaj da se baš u ovom trenutku prikaže kao spasilac nacionalnog avioprevoznika.
Saradnja Davida i Golijata?
Sa flotom od oko 150 aviona prosječne starosti nešto iznad šest godina i sa još oko 90 letjelica u porudžbinama, Turkiš ervejz je jedna od najbrže rastućih avio kompanija. Tokom prošle godine ovaj prevoznik je nedjeljno obavljao oko 5.500 letova, a do 2015. planira da tu brojku uveća na oko 10.000. Za razliku od Turkiša, Jat raspolaže sa ukupno 14 aviona, koji su rijetko kad svi u funkciji, nedjeljno ima manje od 200 letova, a ako ne nađe strateškog partnera, gotovo je sigurno da 2015. neće ni dočekati.
Aleksandar Stevanović, saradnik Centra za slobodno tržište, kaže da mu je „oduvijek bila misterija šta to ministar bez portfelja zapravo radi“. “On je išao tamo, pričao, pregovarao i vratio se. Ugljanin može da nudi i predlaže, ali ne može da potpiše ugovor i da proda Jat jer o tome odlučuje isključivo Vlada Srbije. On se o tome uopšte neće pitati”, kaže Stevanović. On dodaje i da bi nam bilo bolje da smo odavno odustali od Jata i da smo avio-prevoz prepustili nekoj privatnoj kompaniji. “Ovako, Srbija sipa novac u Jat bez ikakvog kraja, tako da ko god da ga uzme, biće dobro”, kaže Stevanović. Danas
Komentariši