Zakon o zaštiti korisnika finansijskih usluga u Skupštini

BEOGRAD, Narodna banka Srbije (NBS) saopštila je danas da je Skupštini Srbije uputila prijedlog zakona o zaštiti korisnika finansijskih usluga, o kome bi prema ocjenama centralne banke parlament trebalo da raspravlja na nekom od proljećnih zasjedanja.

“Novim zakonom će biti zaokružen sistem zaštite potrošača, zajedno sa opštim Zakonom o zaštiti potrošača i povećaće se stepen zaštite klijenata korisnika finansijskih usluga”, rekla je danas viceguvernerka NBS Mira Erić-Jović na raspravi o tom zakonu koji je u Beogradu organizovala Biznis info grupa.

Prema njenim riječima, “u novom zakonu je gotovo u cjelini prenijeta Direktiva EU broj 48”, sa izuzetkom institucija koje ne postoje u Srbiji kao što su kreditni posrednici, ali je i proširena pa će se zakon odnositi i na stambene kredite, devizne kartice, sefove, račune, depozite i druge bankarske usluge.

Mira Erić-Jović je istakla da je bankama u interesu da unaprijede praksu primjenom zakona, jer trenutno postoje brojni prigovori koji ukazuju “na krajnje neprihvatljivu praksu u oblasti kreditiranja”, kazala je ona navodeći mijenjanje uslova kreditiranja u toku otplate.

Na primjedbe o retroaktivnosti važenja zakona, ona je navela da se na radi o klašičnim retroaktivnim odredbama, zato što se one odnose na obaveze koje dospijevaju nakon stupanja na snagu zakona i samo u dijelu koji se odnosi na primjenu i pozivanje na posebnu poslovnu politiku banaka.

Viceguvernerka NBS smatra da nije utemeljena najava poskupljenja pojedinih finansijskih usluga banka, jer ne vidi na osnovu kojih odredbi zakona bi do toga moglo da dođe, zapitavši se da li bi na to zaista mogla da utiče odredba da klijent ima pravo na besplatno gašenje računa i platne kartice.

Bankari, koji nisu vidjeli završnu verziju zakona, a koja je urađena nakon njihovih primjedbi, kao i primjedbi predstavnika organizacija potrošača, ipak su se složili da je pravi trenutak za donošenje takvog akta, koji je dobra osnova za regulisanje tržišta, iako mu zamjeraju pojedine odredbe koje se odnose na oblast oglašavanja, kreditnih kartica, raskida ugovora, prevremene otplate kredita.

Pročitaj više:  Kako do evropskog novca?

Predstavnici Rajfajzen banke, Alfa banke, Eurobanke EFG i OTP banke stavili su primjedbe i na odredbe koje utiču na povećanje troškova poslovanja, što bi moglo da utiče na povećanje cijene proizvoda.

Savjetnik ministarke finansije Srbije Vladan Matić kazao je da je to ministarstvo “potpuno saglasno sa prijedlogom zakona”.

“Zakon će omogućiti zaštitu klijenata od banaka, ali i zaštitu banaka od nesavjesnih klijenata”, rekao je Matić ističući da “zakon na pravičan način definiše ko je za šta odgovoran”.

Matić je kazao da je Ministarstvo finansija dalo podršku za izradu posebnog zakona, jer su finansijske usluge specifične i ne bi se mogle regulisati opštim zakonom o zaštiti potrošača, ali je dodao da bi zakon mogao kasnije da se doradi, kako bi se njime obuhvatili i klijenti brokersko-dilerskih društava i investicionih fondova.

Predstavnik Nacionalne organizacije potrošača Srbije Petar Milutinović zamjerio je što novi zakon nije utvrdio nadležnosti organizacija za zaštitu potrošača. Beta

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts