BEOGRAD, U najuži izbor za prvi prodajni objekat kompanije Ikea u Beogradu ušle su lokacija Instituta za stočarstvo u Zemunu uz zagrebački autoput i plac u blizini naplatne rampe Bubanj potok. Iz nekoliko izvora bliskih ovoj kompaniji i gradskoj vladi „Politici” je rečeno da je Ikea bliža ovoj drugoj varijanti i da je najvjerovatnije blizu dogovora o kupovini zemljišta od firme „Eurosalon”.
Ministar trgovine Slobodan Milosavljević, koji je nedavno najavio da će Ikea u Srbiji uložiti 800 miliona i da će u doglednoj budućnosti otvoriti nekoliko trgovinskih centara u našoj zemlji, juče nije imao odgovor na pitanje da li je Ikea ugovorila kupovinu zemljište u Bubanj potoku i da li su propali pregovori sa Vladom Srbije o prodaji placa Instituta za stočarstvo. Uputio nas je na švedskog proizvođača namještaja.
U Ikei kažu da se ni sa kim nisu dogovorili, niti potpisali kupovinu bilo koje lokacije u Beogradu.
„Kao što smo i ranije komentarisali i objašnjavali u vezi sa statusom svoje investicije u Srbiji, fokus su nam i dalje izgradnja prve robne kuće Ikee i trgovačkog centra u okolini Beograda, o čemu vodimo pregovore. Osim toga, radimo i na unapređivanju i proširivanju saradnje sa već postojećim domaćim proizvođačima namještaja i proizvoda za uređenje doma. Kada cjelokupan postupak bude finaliziran, bićemo u mogućnosti da damo više informacija” – navedeno je u pisanom odgovoru ove kompanije.
U „Eurosalonu” su, pri nedavnom pokušaju da provjerimo ovu informaciju, takođe negirali postojanje bilo kakvog ugovora o kupoprodaji. Ali sama činjenica da je „Eurosalon”, koji u Bubanj potoku posjeduje dvadesetak hektara, naručio izradu plana detaljne regulacije ukazuje da se tamo nešto sprema. U suprotnom zašto bi neko finansirao izradu plana, koji podrazumjeva izmještanje naplatne rampe, ako ne planira da gradi ili proda zemljište.
Osnovna prednost placa uz niški autoput je nepostojanje konkurencije. Drugi razlog za eventualno odustajanje od Instituta za stočarstvo jeste cijena zemljišta. Država je za kvadratni metar tražila oko 50 evra. Dok je u decembru jedna banka, da bi naplatila hipoteku, oglasila prodaju placa u neposrednoj blizini za 10 evra, a u vrijeme najveće ekspanzije, prije dvije, tri godine, zemljište je prodavano za oko 30 evra. U isto to vrijeme, poređenja radi, kvadrati metar zemljišta u Bubanj potoku koštao je oko 20 evra.
„Politikin” sagovornik upućen u ovu materiju kaže da je cijena koju je država odredila isuviše „jaka” i da nju niko ne može da plati, sem možda kompanije Ikea. Jer, riječ je o 70 hektara, za koje dodatno treba platiti preimenovanje poljoprivrednog zemljišta u građevinsko, što iziskuje plaćanje dodatnih od 20 do 50 odsto tržišne vrijednosti. Nadajući se da će Ikea doći u Srbiju, Beograd je pripremio plan detaljne regulacije. Ali je i zemljište iz treće zone prebacio u drugu tako da se Aerodrom „Nikola Tesla” i novobeogradski Treći bulevar nalaze u istoj zoni. To za gradsku kasu znači više novca od naknade za uređenje zemljišta.
U paketu dogovora sa državom, prije dvije godine je spominjana i izgradnja fabrike, pa i besplatno ustupanje zemljišta ako zaposle određen broj radnika. Ikea je svoje stručnjake slala u obilazak Loznice, Sremske Mitrovice, Kučeva i još nekoliko mjesta na istoku Srbije, mada je bila prilično uzdržana u izjavama o gradnji fabrike.
„Politici” je juče u Vladi rečeno da Ikea nikada nije dala jasan prijedlog o otvaranju fabrike, pa joj nikakvi podsticaji i ovlastice nisu ni nuđeni.
U desetogodišnjem planu ove kompanije za Srbiju navedeno je povećanje obima proizvodnje domaćih proizvođača namještaja, otvaranje četiri robne kuće i isto toliko šoping centara pošto su našu zemlju, zbog veličine tržišta, odredili kao centar regiona.
Nešto od toga Ikea je već ispunila. Sa „Simpom” je potpisala ugovor vrijedan 5,5 miliona evra o izvozu sofa u prodajne objekte te kompanije u Rusiji. Takođe, dogovorena je isporuka „Simpovih” sofa na tržišta Italije, Španije i Portugala. U dio novootvorene fabrike koja proizvodi dječije krevetiće Ikea je uložila pola miliona evra.
Osim toga, švedski proizvođač namještaja je investirao pola miliona evra u unapređenje proizvodnje fabrike „Jasen Lukić”, Politika
Ova Politika privatnosti definiše politike kontrolora podataka: portal Capital.ba, Jovana Dučića 52, Banja Luka 78 000, Republika Srpska, BiH u daljem tekstu portal Capital o prikupljanju, korišćenju i otkrivanju vaših podataka koje prikupljamo kada koristite našu web stranicu www.capital.ba Kontakt osoba zadužena za rukovođenje i nadzor prikupljanja i obrade ličnih podataka: info@capital.ba
Pristupanjem ili korišćenjem naše internet stranice, pristajete na prikupljanje, korišćenje i otkrivanje vaših informacija, odnosno ličnih podataka, u skladu sa ovom Politikom privatnosti.
Više pročitajte na našoj stranici Politika privatnosti.
Komentariši