BANJALUKA, Željezničari u Republici Srpskoj (RS) nastavljaju štrajk do daljeg, nakon što na današnjem sastanku Štrajkačkog odbora i uprave preduzeća “Željeznice RS” u Banjaluci nije postignut dogovor o budućem procesu minimuma rada i ispunjavanju zahtjeva radnika.
“Štrajkački odbor donio je odluku da upravi preduzeća i Vladi RS da rok do petka, 11. februara, da riješe probleme, ili će u suprotnom biti preduzete radikalnije mjere, koje ne isključuju mogućnost potpune obustave željezničkog saobraćaja”, saopštio je novinarima nakon sastanka predsjednik Štrajkačkog odbora Zlatko Marin.
Marin je rekao da budući proces minimuma rada, koji je odredio Štrajkački odbor, ostaje na snazi do daljeg zbog, kako je naveo, “neozbiljnosti Vlade RS da pristupi problemu rješavanja pitanja Željeznice RS”.
“Odlučni smo da istrajemo do kraja u našim zahtjevima, jer se Vlada RS nijednom nije ozbiljno pozabavila pitanjem `Željeznica RS`”, kaže Marin.
On je istakao da su osnovni zahtjevi Štrajkačkog odbora odnose se na isplatu razlike u platama iz perioda 2007. godine, regres za 2009. i 2010. godinu, 30 odsto plate za septembar, te oktobarska, novembarska, decembarska i januarska plata u punom iznosu.
Marin je precizirao da preduzeće ukupno duguje radnicima 21 milion KM.
Vršilac dužnosti generalnog direktora ŽRS Zdravko Savić apelovao je na Štrajkački odbor da poštuje odluke Vlade RS o minimumu procesa rada u željezničkom saobraćaju za vrijeme trajanja štrajka.
“Uprava `Željeznica RS` ponudila je da se minimalni prosec rada redukuje za dodatnih 20 teretnih vozova, ali, nažalost, Štrajkački odbor to nije prihvatio”, istakao je Savić, dodajući da potpuna obustava teretnog saobraćaja svakodnevno stvara gubitak od 100.000 KM, dok je indirektna šteta znatno veća po privredu Srpske.
On je rekao da uprava “Željeznica RS” zajedno sa Vladom RS i resornim ministarstvom može trenutno da ponudi samo lagani oporavak kroz reorganizaciju preduzeća, uštede, te postepeno povećanje procenta isplate plata radnicima i vraćanje nagomilanih dugova koji trenutno iznose 21 milion KM.
Savić je rekao da trenutno u “Željeznicama RS” ne postoji kratkoročna mogućnost isplate zaostalih dugovanja prema radnicima, kojih sada u ovom preduzeću ima 3 662.
Pomoćnik ministra za željeznički, vodni i vazdušni saobraćaj RS Marinko Biljanović potvrdio je novinarima da se uprava “Željeznica RS” i Štrajkački odbor nisu uspijeli usaglasiti oko minimuma procesa rada.
“Vjerujem da će na narednoj sjednici Vlade RS biti razmatrano i ovo pitanje”, istakao je Biljanović.
On je rekao da privreda RS ima potrebe za prevoz željeznicom, zbog čega Vlada RS dobija sve više zahtjeva da se određeni tereti što prije prebace do krajnjeg korisnika radi održavanja tehnološkog procesa.
Štrajk željezničara u RS počeo je u ponedjeljak, 7. februara, a zbog štrajka redukovan je broj teretnih vozova, prevozi se samo teret sa živom stokom i kvarljivom robom, a na prugama su bez zastoja putnički i međunarodni vozovi.
Komentariši