BANJALUKA, Centralni registar hartija od vrijednosti Banjaluka (CRHOV) emitentima koji vrše isplatu dividende u novcu nudi novu uslugu prikupljanja podataka o broju bankovnog računa, čuvanja evidencije o podacima kao i promjena na zahtjev akcionara, obračuna iznosa dividende po akcionaru, izrade izvještaja za isplatu.
.
“Ukoliko emitent ima podatke o bankovnim računima svojih akcionara, Centralni registar može uspostaviti početnu evidenciju bankovnih računa na osnovu dostavljenih podataka od strane emitenta i prikupiti ostale potrebne podatke te upotpuniti ovu evidenciju”, pojasnila je za CAPITAL.ba, rukovodilac Sektora obračuna i poravnanja CRHOV Biljana Čubrilović.
Ona je istakla, da se prilikom izrade obračuna iznosa dividende po akcionaru za emitenta izrađuje izvještaj sa ličnim podacima o akcionaru, broju akcija koje ima u vlasništvu na dan presjeka, iznosu dividende za isplatu i broju bankovnog računa.
“Uz ovaj zbirni izvještaj emitentu se dostavljaju pojedinačni izvještaji po bankama kod kojih vlasnici imaju otvorene račune na koje se uplaćuje dividenda”, kaže Biljana Čubrilović i dodaje da kao i emitentima obveznica tako i emitentima koji vrše isplatu dividende Centralni registar nudi uslugu vođenja evidencije o isplatama.
Za emitente koji samostalno vode evidenciju o izvršenim isplatama, Centralni registar, kako kažu u Sektoru obračuna i poravnanja, može pružiti dodatnu uslugu koja podrazumijeva da emitent u dogovorenim vremenskim intervalima dostavlja Centralnom registru spisak neisplaćenih akcionara za koje traži dodatne podatke.
“Na osnovu dostavljenog spiska Centralni registar vrši upoređivanje dostavljenih podataka sa podacima u bazi Centralnog registra i dostavlja emitentu izvještaje o akcionarima koji su korigovali bankovni račun, promjenili identifikacione podatke, o nasljednicima akcionara i druge podatke potrebne za isplatu dividende”, ističe Biljana Čubrilović.
Ona je naglasila da bi korištenjem ove usluge emitentima bi olakšan postupak prikupljanja podataka potrebnih za isplatu, a sa druge strane vlasnici akcija bi znatno brže dobili novac na svoje račune.
“Nadamo se da će emitenti koji vrše isplate dividende uvidjeti navedene koristi i pokazati interes za ovu uslugu koju im je spreman pružiti Centralni registar”, kaže Čubrilović.
Ona posjeća da je prva obveznica u Republici Srpskoj emitovana 2004. godine te da je u narednih par godina bilo samo dvije emisije korporativnih obveznica.
.
Tržište bogatije za 36 obveznica
Na tržištu 2007. godine se javljaju prve obveznice Ministarstva finansija RS i komercijalnih banaka.
“Emisija ove vrste hartija od vrijednosti prepoznata je kao još jedan način pribavljanja novčanih sredstava”, kaže Čubrilović.
Ona ističe da je danas na tržištu kapitala RS registrovano 36 obveznica, od čega je 10 obveznica emitenta Ministarstvo finansija, 11 obveznica emitenta Brčko Distrikta, 11 municipalnih obveznica (obveznice opština i grada Banjaluke) i četiri korporativne obveznice.
Emitovane obveznice su uglavnom kuponske, odnosno obveznice čija otplata se vrši kroz amortizacioni plan, što znači da u skladu sa amortizacionim planom, na dan dospjeća kupona emitent vrši isplatu pripadajućeg dijela glavnice i kamate.
.
CRHOV čuva podatke o 121 mil. KM glavnice
U Centralnom registru čuvaju podaci za oko 121 miliona KM dospjele glavnice i oko 18 miliona KM dospjele kamate za isplatu, te podaci za oko 100 hiljada obračuna za vlasnike obveznica, za koje je Centralni registar u protekle tri godine izvršio obračun.
Trenutno Centralni registar vrši obračun pripadajućeg dijela glavnice i kamate za 31 od ukupno 36 registrovanih obveznica.
Centralni registar vodi evidenciju o vlasnicima obveznica, kao i o vlasnicima svih registrovanih hartija od vrijednosti, a kako kaže Čubrilović, emitentima nude i usluge prikupljanja podataka o broju bankovnog računa za vlasnike obveznica, obračun iznosa glavnice i kamate po vlasniku obveznice i izradu izvještaja sa podacima potrebnim za isplatu, te vođenje evidencije o isplatama.
“CRHOV vodi evidenciju o vlasnicima obveznica i da emitentima periodično dostavlja podatke potrebne za isplatu, pripadajućeg dijela glavnice i kamate, te vrši i prikupljanje podataka o broju bankovnog računa za vlasnike obveznica, korigovanje osnovnih podataka o vlasnicima te čuvanje evidencije o izvršenim promjenama”, kaže Čubrilović.
Ona pojašnjava da se usluga vođenja evidencije o isplatama sastoji od vođenja evidencije o izvršenim isplatama za svakog vlasnika, te vođenja evidencije o dospjelim potraživanjima za vlasnike kojima iz tehničkih razloga nije izvršena isplata.
Centralni registar u saradnji sa vlasnicima obveznica koji iz tehničkih razloga nisu primili sredstva, prema riječima Biljane Čubrilović, utvrđuje uzroke zbog kojih ona nisu uplaćena, pomaže u otklanjanju istih, a zatim ponavlja proceduru slanja izvještaja emitentu i bankama za one vlasnike za koje je isplata omogućena.
“Za potrebe obračuna glavnice i kamate, kao i za potrebe vođenja evidencije o isplatama istih, Centralni registar je razvio softver uz pomoć vlastitih materijalnih i kadrovskih resursa, u čiji razvoj se stalno ulaže. Obračun dospjelih glavnica i kamata je postao jedan od značajnih poslova koje Centralni registar uspješno izvršava već pune tri godine”, naglašava Čubrilović.
CRHOV je do sada potpisao ugovor o obračunu glavnice i kamate sa 12 emitenata; Ministarstvom finansija Republike Srpske, Brčko Distriktom BiH, gradom Banja Luka, opštinama Laktaši, Gradiška, Šamac, Bijeljina, Istočni Stari Grad, Kotor Varoš, Brod, Lopare i mikrokreditnim društvom “Sinergijaplus” Banja Luka.
Capital.ba
Komentariši