Koliko je bogatstvo Hosnija Mubaraka ?

NJUJORK, Stručnjaci za Bliski istok procjenjuju da je bogatstvo predsjednika Hosnija Mubaraka i njegove porodice ogromno i da bi moglo da iznosi čak 70 milijardi dolara.

Odmah pošto je podnio ostavku, Švajcarska je blokirala svu imovinu koja pripada Hosniju Mubaraku.

“Švajcarska je od ovog trenutka zamrzla svu imovinu koja pripada bivšem egipatskom predsjedniku”, izjavio je portparol Ministarstva inostranih poslova u Bernu, prenijele su agencije.

On, naravno, nije govorio o tome kolika je imovina bivšeg predsjednika Egipta, pošto je to tajna, ali je nagovjestio da će se “na ledu” naći i računi najbližih saradnika Mubaraka, koji je juče podnio ostavku.

Koliko vrijedi imovina Hosnija Mubaraka, špekulisalo se i prije jučerašnjeg podnošenja ostavke. Po nekim procjenama on bi mogao da bude jedan od najbogatijih ljudi na svijetu.

Profesor političkih nauka na Univerzitetu Prinston Amnej Džamal smatra da se bogatstvo predsjednika Mubaraka kreće od 40 do 70 milijardi dolara.

“Poslovni poduhvati iz njegove vojne i političke karijere su se prenijeli i na njegovo lično bogatstvo”, kazala je nedavno Džamal američkoj TV mreži Ej-Bi-Si ( ABC). Ona je dodala da u takvim režimima kao što je Mubarakov ima mnogo korupcije i korišćenja javnih izvora prihoda za lično bogaćenje.

Veliki dio Mubarakovog bogatstva navodno je u britanskim i švajcarskim bankama i u nekretninama koje ima u Londonu, Njujorku, Los Anđelesu i na atraktivnim lokacija uz obalu Crvenog mora.

Nakon tri decenije na mjestu predsjednika, Mubarak je imao pristup mnogim ugovorima koje su na njegove račune donijeli ogromne sume novca.

Većina tog novca se navodno nalazi na tajnim računima u bankama ili je uložen u luksuzne kuće i hotele.

Prema izvještaju arapskih novina “Al Habar”, egipatski predsjednik posjeduje stanove na ekskluzivnim lokacijama u Njujorku i Los Anđelesu. Milijarderi su takođe, kako se tvrdi i dvojica njegovih sinova.

Pročitaj više:  Kako je zemlja useljenika postala sila broj jedan

Stručnjak za politiku na Bliskom istoku, profesor na Univerzitetu Durham Kristifor Dejvidson je rekao da su Mubarak, njegova supruga Suzan i dva sina mogli skupiti toliko bogatstvo kroz brojna poslovna partnerstva sa stranim investitorima i kompanijama.

Diktatori, koji su dugo na vlasti, gotovo bez izuzetka, raspolažu ogromnom imovinom. Tanjug

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts