Guverner očekuje stabilnost dinara

BEOGRAD, Guverner Narodne banke Srbije Dejan Šoškić izjavio je danas da je pred Srbijom period stabilnosti domaće valute i da ne bi trebalo očekivati poremećaje na deviznom tržištu.
“Ne vidim razloga da na deviznom tržištu uočavamo nekakve bitne nestabilnosti i vjerujem da je pred nama period stabilizacije”, istakao je Šoškić. On je, ipak, napomenuo da se pri tom ne može isključiti međunarodni faktor i okolnosti koje mogu odatle da dođu.
“Vjerujem i da monetarna politika, koja je u ovom trenutku uglavnom restriktivna, mora da da rezultate. Drugim riječima, svi koji su ugrađivali nekakve nerealno visoke devizne kurseve ili inflaciona očekivanja u svoje cijene treba da razmisle još jednom i da te cijene koriguju naniže”, naglasio je guverner.
“Vjerujem da su mudri privrednici već sad uočili da pred nama ne postoji rizik takvih nestabilnosti koje su ugrađene u cijene i da na vrijeme spuštaju cijene kako bi to iskoristili da prošire svoje prisustvo na tržištu”, dodao je Šoškić.
On je podsjetio da su od kraja prošle godine ojačali apresijacijski pritisci na deviznom tržištu, odnosno dinar je ojačao, pa je NBS bio u prilici da kupuje evre na tržištu, a ne da prodaje. “Konstantno imamo situaciju na tržištu da veći broj učesnika kupuje dinare, nego što kupuje evre. To se odražava ne samo na stabilnost kursa, nego, kao što vidimo i na jačanje dinara. Ta apresijacija je, po mom mišljenju, indikacija da se zapravo u Srbiju rado investira iz inostranstva”, ocijenio je Šoškić.
“Volio bih više da vidim da te investicije idu u pravcu direktnih stranih investicija, otvaranja postrojenja i radnih mjesta. Trenutno su one više okrenute investiranju u državne hartije od vrijednosti, ali svejedno i to je indikacija da Srbija predstavlja atraktivnu investicionu destinaciju”, napomenuo je on.
“U ovom trenutku postoji prilično veliko raspoloženje na međunarodnom tržištu da se kupuje javni dug Srbije. I vjerujem da to raspoloženje treba da se koristi u smislu da se emituju obveznice, koje su čiste dinarske obveznice i da valutni rizik po emitovanju tih obveznica ne ulazi u Srbiju, već ostaje na strani inostranih investitora”, istakao je Šoškić.  Tanjug

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts