Po šećer na pijacu

BEOGRAD, Ni poslije dvonedjeljne nestašice šećera i brašna niko ne precizira kada će se stabilizovati ponuda tih namirnica u trgovinama u Srbiji. Najkritičnija situacija je sa slatkim kristalom – nestašica dostiže vrhunac, kao i cijene tog proizvoda u maloprodaji. Kilogram šećera u pojedinim marketima plaća se rekordno, čak 131 dinar, mada cijena, najčešće, varira od 96 do 110 dinara.
Potrošači se ovih dana ponovo suočavaju sa nestašicama osnovnih životnih namirnica. Prošlu godinu obelježila je nestašica mlijeka, i u jednom dijelu manja ponuda jestivog ulja. Ovu smo počeli sa praznim rafovima gdje stoje šećer i brašno. Ali, ove dvije osnovne namirnice mogu da se nabave na – pijacama. Na tezgama se, na primjer, šećer najčešće plaća od 115 do 130 dinara.
U Ministarstvu trgovine očekuje da će na nekoj od narednih sjednici vlade biti usvojena odluka o interventnoj isporuci šećera iz robnih rezervi.
U vodećim trgovinskim objektima su nam potvrdili da im stižu manje količine slatkog kristala nego što im je potrebno.
– Količine šećera koje dobijamo od dobavljača su smanjene i nedovoljne za podmirivanje potreba naše maloprodajne mreže – kažu u ”Maksiju” i ”Tempu”.
Apsurd je da smo ove godine proizveli rekordne količine šećera, bezmalo 500.000 tona.
Što se brašna tiče, situacija je manje dramatična. Naravno, ni cijena brašna nije mirovala u posljednjih 12 mjeseci. Prije godinu mogli smo da ga kupimo za četrdesetak dinara, a sada cijena dostiže i 77 dinara za kilogram.
– Mogući razlog za trenutnu nestašicu pakovanog brašna u prodavnicama je, pored poskupljenja pšenice, i praksa između trgovaca i mlinara, da se obavještenje o novim cijenama šalje najmanje od 15 do 30 dana prije njihove primjene, pa u tom periodu može doći do zastoja u isporuci – kaže Zdravko Šajatović, pomoćnik direktora novosadske ”Žitovojvodine”. – Važno je napomenuti da je zbog pokretanja stečaja sa tržišta nestala i subotička ”Fidelinka mlinarstvo”, koja je bila lider u proizvodnji ”kilskog” pakovanja brašna u Srbiji.
Šajatović dodaje da se proizvodnjom pakovanog brašna bavi stotinu mlinova. Ali, 10 najvećih proizvode 90 odsto svih količina. Zato je dovoljno da u nekom momentu dva-tri velika mlina istovremeno prestanu da rade, pa da se to odmah osjeti na tržištu.

Pročitaj više:  Belgija u trgovanju sa svijetom u minusu 1,2 milijarde evra

Potrošnja
Potrošnja takozvanog kilskog pakovanja u Srbiji iznosi 38.000 tona, što čini 3,9 odsto ukupno proizvedenih svih vrsta brašna.

Intervencija
Slobodan Milosavljević, ministar trgovine, izjavio je da će situacija s nestašicom šećera ubrzo biti prevaziđena.
– U Republičkoj direkciji za robne rezerve ima dovoljno šećera da se narednih mjeseci, u zavisnosti od potrebe, interveniše na tržištu i obezbijede dovoljne količine za potrebe domaćinstava u Srbiji – rekao je ministar trgovine. – Predat je prijedlog intervencija u količini od nekoliko hiljada tona mjesečno, ali nije precizirao kada će Vlada Srbije to da usvoji.  Novosti

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts