BRISEL, Stručnjaci iz EU glasali su za odobrenje uvoza genetski modifikovanih proizvoda (GMP) u Uniju u obliku životinjske hrane, što su osudile ekološke organizacije, koje smatraju da ta odluka predstavlja novi opasan presedan.
Stalni komitet EU donio je odluku da dozvoli 0,1 odsto kontaminiranosti zabranjenih GMP u uvozu životinjske hrane i to je mjera za koju industrija, zemlje izvoznice i Evropska komisija navode da je neophodna kako bi se spriječili prekidi u snabdijevanju.
Pristalice ove mjere ističu da su porast cijene hrane i prekidi u lancu snabdijevanja izazvani kada je nekoliko isporuka američke soje bilo blokirano zbog otkrića tragova neovlaštenog genetski modifikovanog materijala.
Omogućavajući prisustvo tragova GMP u narednim uvozima životinjske hrane, Evropska komisija želi da spriječi ponavljanje događanja iz 2009. godine, što će dozvoliti i trgovcima da preuzmu i skuplje isporuke uz manju bojazan da će biti zapljenjene.
Stočna industrija u EU najviše se oslanja na hranu proizvedenu izvan evropskog bloka i tokom prošle godine uvezeno je oko 51 miliona tona stočne hrane. To je otprilike polovina od odobrene količine genetski modifikovanih sjemena soje iz Brazila i Argentine, koju je razvila američka biotehnička kompanija “Monsanto”.
Ekološke organizacije smatraju da je odluka stručnjaka EU, kojoj je potrebno i odobrenje Evropskog parlamenta, neophodna ali i opasna, te da je njom okončana politika evropskog bloka nulte tolerancije prema GMP.
“Za ovom odlukom nema potrebe sem ako niste akcionar `Monsanta` ili neke druge američke biotehničke kompanije”, rekao je jedan od aktivista organizacije “Grinpis” i dodao da je riječ samo o komercijalnom pritisku koji je Evropska komisija podržala.
Na sličnom glasanju održanom početkom ovog mjeseca nije bilo dovoljno podrške iz Francuske i još nekoliko članica evropskog bloka zbog čega je Evropska komisija izvršila nekoliko izmjena.
Prema novim mjerama, samo odobreni uvoz GMP sa zahtjevom koji je najmanje tri mjeseca kod Evropske administracije za bezbjednost hrane (EFSA) moći će da uđe u EU.
Komentariši