BANJALUKA , Uzgajivači ribe u RS upozoravaju da su zbog velikih državnih nameta i minimalnih subvencija suočeni sa potpunim gubljenjem konkurentnosti na inostranom, pa čak i domaćem tržištu.
Naime, za svaki kilogram proizvedene ribe uzgajivači u RS moraju da plate vodonaknadu od 0,17 KM, dok u FBiH izdavajaju 0,04 KM, a Hrvatskoj cijena te državne dažbine za sektor ribarstva iznosi 0,02 KM.
Daliborka Pajdić, direktor prijedorskog ribnjaka Saničani, ukazala je da ovo preduzeće u prošloj godini nije uspjelo da plati iznos za vodonaknadu, zbog čega je ostalo i bez predviđenih podsticaja Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede za 2010.
“Pored toga što treba da platimo najviše vodonaknade u okruženju, dobijamo i najmanje subvencije za proizvodnju ribe u regionu. Čak i da smo platili vodonaknadu, koja je za nas na godišnjem nivou iznosila 130.000 KM, uspjeli bismo na 800 tona proizvedene ribe ostvariti subvenciju vrijednu 60.000 KM, dok bi naše kolege iz branše u FBiH sa ovom istim proizvodnim parametrima ostvarile pravo na subvenciju od 320.000 KM”, kazala je Pajdićeva.
Ona je objasnila da Hrvatska ribu subvencioniše iznosom od jednu KM, a FBiH sa 0,40 KM po kilogramu proizvedene ribe, tako da u trenutnoj situaciji nikako ne mogu da postanu konkuretni ni na tržištu RS.
“Cijena ribe iz Hrvatske na našem tržištu iznosi tri KM po kilogramu, dok cijena koju mi smijemo da ponudimo kako ne bismo poslovali u minusu iznosi 3,50 KM. Bili smo primorani da spustimo cijenu na 3,20 KM, iako nam to nije isplativo”, rekla je direktorica Ribnjaka Saničani.
Veljko Buđen, direktor i vlasnik trebinjskog “Butreks ribarstva”, koje proizvodi pastrmku i najvećim dijelom izvozi na tržište Srbije, ocijenio je da je izražena konkurencija na tržištu ribe, dok je njena cijena niska.
“Cijena ribe naprosto je snižena zbog toga što je i kupovna moć stanovništva mala, a konkurencija među proizvođačima velika”, rekao je Buđen, dodajući da se za sada nekako uspijevaju održati na tržištima Srbije i Crne Gore.
U Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS napominju da je vodoprivredna naknada obavezna za sve koji zagađuju vodu, pa tako i uzgajivače ribe.
Naknada po kilogramu se plaća u kaveznom uzgoju riba zato što nema mogućnosti mjerenja zahvaćene vode, a u vještačkim ribnjacima se naplaćuje po količini zahvaćene vode.
Da primarni proizvođači imaju razloga da budu nezadovoljni, prije svega zbog neizvjesnosti, potvrđuje i to da još nije poznata visina podsticaja za sektor ribarstva za ovu godinu.
U resornom ministarstvu kažu da su pregovori s više udruženja poljoprivrednika o pravilniku o podsticajima za 2011. godinu u toku. Nezavisne novine
Ova Politika privatnosti definiše politike kontrolora podataka: portal Capital.ba, Jovana Dučića 52, Banja Luka 78 000, Republika Srpska, BiH u daljem tekstu portal Capital o prikupljanju, korišćenju i otkrivanju vaših podataka koje prikupljamo kada koristite našu web stranicu www.capital.ba Kontakt osoba zadužena za rukovođenje i nadzor prikupljanja i obrade ličnih podataka: info@capital.ba
Pristupanjem ili korišćenjem naše internet stranice, pristajete na prikupljanje, korišćenje i otkrivanje vaših informacija, odnosno ličnih podataka, u skladu sa ovom Politikom privatnosti.
Više pročitajte na našoj stranici Politika privatnosti.
Komentariši