BIJELJINA, Ukupno 457 preduzetničkih radnji odjavljeno je, trajno i privremeno, u 2010. godini u Bijeljini, podaci su Zanatsko-preduzetničkog udruženja “Preduzetnik” iz Bijeljine.
Ovaj podatak najbolji je pokazatelj da je preduzetništvo na području opštine Bijeljina u veoma teškom položaju, a uslovi rada složeni sa tendencijom daljeg usložavanja problema, kako na području opštine, tako i u Republici Srpskoj, konstatovano je na sjednici Upravnog odbora “Preduzetnika”.
Najviše je odjavljeno trgovinskih radnji, i to 194, koje nakon fiskalizacije očigledno ne mogu da izdrže ni dolazak velikih trgovinskih mega-marketa na ove prostore. U Udruženju smatraju da su trgovinski lanci ”mač sa dvije oštrice” jer ”guše” plasman domaće proizvodnje, a odavde iznose značajan dio novčanih sredstava.
Udruženje “Preduzetnik” optužuje velike trgovinske lance i da kao monopolisti ne izmiruju svoje obaveze ili to čine neredovno, i na taj način ugrožavaju opstanak domaćih dobavljača.
Trend zatvaranja preduzetničkih radnji lani je bio prisutan i u drugim djelatnostima – u zanatstvu 119, u ugostiteljstvu 109, u saobraćaju 23, a porast prijava u odnosu na odjave evidentiran je jedino kod samostalnih agencija, navode u Udruženju.
Upravni odbor Udruženja konstatovao je da je u protekloj godini ekonomska kriza dovela do drastičnog pada kupovne moći stanovništva, što se, kako ističu, višestruko negativno odražava na preduzetničku djelatnost.
Ipak, navode iz Udruženja, postoji i niz drugih štetnih uzroka koji bi se, kako kažu, sa malo više sluha, razumijevanja i osjećaja za realnost i dobre volje, mogli otkloniti, kao što su ”rad na crno” i “siva ekonomija”.
“Na području opštine djeluje 80 stolarskih radnji, a prijavljeno je i registrovano samo 12, kod frizerskih salona taj odnos je jedan na prema jedan, pa je konstatovano da nema preduzetničke djelatnosti u kojoj ova pojava nije prisutna, iako opet prednjači trgovina”, navodi se u saopštenju Upravnog odbora Udruženja “Preduzetnik”.
Posljednje povećanje poreza i doprinosa na plate zaposlenih, te ukidanje njenog neoporezivog dijela, kažu u ovom udruženju, kontraproduktivna je i neadekvatna mjera čije će posljedice, osim poslodavaca, dobrim dijelom osjetiti i radnici.
“Biće neminovnog otpuštanja radnika, a jedan broj poslodavaca, nažalost, biće prinuđen da zatvori preduzetničke radnje”, konstatovao je Upravni odbor “Preduzetnika”, koji navodi da je rad i postupanja inspekcijskih organa lišen fleksibilnosti, osjećaja za realnost, partnerstva i saradnje.
Iz Udruženja navode da se potpuno izgubila nekad uobičajena trostepenost u radu inspekcija – koja se sastoji iz opomene, kontrole i kazne. ”Danas se sa sankcijama ide odmah, a sankcionišu se i najbanalniji prekršaji pričinjeni npr. iz nehata”, navode u saopštenju članovi Upravnog odbora “Preduzetnika”.
Upravni odbor ovog zanatsko-preduzetničkog udruženja podsjeća da je preduzetništvo i dalje, zbog manjih ulaganja, najbrži i najefikasniji put za prevazilaženje i ublažavanje posljedica ekonomske krize.
“Stoga su mu potrebni podrška i podsticaji, a ne stalno novi nameti i obaveze. Krajnje je vrijeme da to nadležni u institucijama vlasti shvate i prihvate kao činjenicu, te da se tako ubuduće i ponašaju jer je to u interesu svih”, zaključuju u saopštenju iz Udruženja “Preduzetnik”.
Komentariši