BEOGRAD, Fakultetska diploma u Srbiji ne garantuje radno mjesto iako čak 1,5 miliona stanovnika nema završenu ni osnovnu školu. I u Nacionalnoj službi za zapošljavanje potvrđuju ovu praksu statistikom po kojoj će poneki inženjer prvi posao čekati i duže od pet godina, dok će pekar ili poslastičar sa biroa u ”radne pobjede” otići gotovo – odmah.
Tako će, na primjer, diplomirani inženjer poljoprivrede za stočarstvo i živinarstvo ostati nezaposlen 2,61, inženjer metalurgije 2,87, a geolog mineralnih sirovina 5,20 godina.
– U prošloj godini su najtraženiji bili informatički stručnjaci, zavarivači, inženjeri elektrotehnike, grafičari, veterinari, keramičari, pa čak i trgovački putnici – kažu u Nacionalnoj službi za zapošljavanje. – S druge strane, na prvu platu poneko čeka i duže od pet godina. Među njima su šivač tekstila i šivač konfekcije, krojač, pomoćni daktilograf…
Ni ljekari se nisu suviše brzo regrutovali sa biroa, pa su na evidenciji Biroa u prosjeku po godinu i po dana čamili doktori medicine i ljekari opšte prakse, za razliku od recimo oftalmologa i ginekologa koji su u ordinaciju ulazili znatno brže.
Izuzev preciznog zanata u rukama, ni svršeni srednjoškolci ne dolaze lako do svoje prve zarade. Maturanti gimnazije će tako, po sadašnjoj dinamici, sa biroa otići tek za tri godine, a mašinski, poljoprivredni i hemijski tehničari će se voditi kao nezaposleni i do četiri pune godine.
U Ministarstvu rada i socijalne politike napominju da je za ovakvo stanje kriva loša strategija obrazovanja novih kadrova, ali i sopstvene predrasude.
– Zabluda je da mi imamo kvalifikovanu radnu snagu jer mnogo toga pokazuje da užasno zaostajemo – smatra Radmila Bukumirić-Katić, pomoćnik ministar za rad. – Živimo u vremenu koje zahtjeva multidisciplinarnost i doživotno usavršavanje, a tome se i dalje mnogi opiru. Mladima su neophodna nova znanja, a njih će teško dobiti u sadašnjem obrazovnom sistemu jer se pokazalo da, čim se zaposle, nedostaje im vještina uprkos diplomama.
Milijarde za zapošljavanje mladih
Do kraja godine ćemo na stručno osposobljavanje i zapošljavanje mladih do 30 godina uložiti čak 2,6 milijardi dinara. Očekujemo da će ovaj novac rezultirati upošljavanjem čak 15.000 mladih kadrova – kaže za ”Novosti” Dejan Jovanović, direktor Nacionalne službe za zapošljavanje. Novosti
Ova Politika privatnosti definiše politike kontrolora podataka: portal Capital.ba, Jovana Dučića 52, Banja Luka 78 000, Republika Srpska, BiH u daljem tekstu portal Capital o prikupljanju, korišćenju i otkrivanju vaših podataka koje prikupljamo kada koristite našu web stranicu www.capital.ba Kontakt osoba zadužena za rukovođenje i nadzor prikupljanja i obrade ličnih podataka: info@capital.ba
Pristupanjem ili korišćenjem naše internet stranice, pristajete na prikupljanje, korišćenje i otkrivanje vaših informacija, odnosno ličnih podataka, u skladu sa ovom Politikom privatnosti.
Više pročitajte na našoj stranici Politika privatnosti.
Komentariši