BRISEL, U svim zemljama EU zapošljavanje je teže za žene, a šansa da žena ima stalan posao opada sa brojem djece, pokazalo je najnovije istraživanje evropske agencije za statistiku – Evrostat.
Udio zaposlenih žena u populaciji zaposlenih u svih 27 članica EU je 75, 8 odsto. Međutim, udio zaposlenih žena sa dvoje djece je 69 odsto, a sa troje ili više djece 54,7 odsto.
Kada je riječ o muškarcima, broj zaposlenih je 90 odsto za one koji imaju dvoje i više djece.
U EU je registrovano 200 miliona domaćinstava, od čega 25 odsto čine parovi bez djece, 23 odsto parovi sa djecom, 17 odsto žene bez djece, a 13 odsto muškarci bez djece. Žene sa djecom čine četiri odsto domaćinstava nasuprot samo 0,5 odsto muškaraca koji žive samo s djecom, pokazalo je istraživanje.
U svim članicama EU više je žena koje su same, a broj žena koje same brinu o djeci je sedam puta veći nego broj muškaraca.
Udio žena u populaciji matične zemlje koje žive same s djecom u EU najmanji je u Grčkoj (ispod dva odsto), ili u Rumuniji, Malti, Finskoj (oko dva odsto), a najveći u Velikoj Britaniji i Estoniji ( sedam odsto), ili Irskoj, Letoniji i Litvi (šest odsto). U svim članicama EU, procenat muškaraca koji sami brinu o djeci je ispod jedan odsto.
Najviše samica bez djece je u Finskoj (23 odsto), Njemačkoj, Francuskoj, Austriji, Litvi (20 odsto), a najmanje u Grčkoj, Malti, Španiji i Portugalu (ispod devet odsto).
Kada je riječ o bivšim jugoslovenskim zemaljama, u Hrvatskoj 19,7 odsto žena živi bez partnera, nasuprot 13,8 odsto muškaraca. Samih žena sa djecom je 1,8 odsto, dok je samo 0,2 odsto muškaraca koji žive sami s djecom. Najviše je parova bez djece (27 odsto), potom 19,5 odsto domaćinstava gdje su oba roditelja i djeca. Čak 31 odsto domaćinstava vodi se kao “drugi tip domaćinstva” – na primjer više generacija pod istim krovom.
Procenat ovakvih domaćinstava u Makedoniji je 50,9 odsto, a u Turskoj 35 odsto. U EU, najviše ovakvih domaćinstava ima Malta (39 odsto), Španija (32 odsto), Slovačka, Rumunija, Litvanija, Bugarska (iznad 32 odsto). Dosta takvih porodica ima i u Mađarskoj, Sloveniji, Italiji, Poljskoj (od 28 do 31 odsto), a najmanje u Holandiji i Finskoj (oko osam odsto).
U okviru drugog pitanja Evrostata koje se odnosilo na zdravlje, odgovori žena i muškaraca bili su različiti, pa su tako žene odgovorile da se osjećaju zdravo u Velikoj Britaniji, Irskoj, Švedskoj, Kipru (više od 75 odsto), a muškarci u Irskoj, Švedskoj, Holandiji, Velikoj Britaniji (više od 82 odsto).
Žene slabog zdravlja su u Portugalu, Mađarskoj (više od 20 odsto), a muškarci u Mađarskoj i Poljskoj (oko 17 odsto).
Komentariši