BEOGRAD, Zakon o posredovanju u prometu nepokretnosti trebalo bi da bude usvojen do kraja ove godine, najavio je danas pomoćnik ministra trgovine i usluga Srbije Saša Gmijović.
On je u Privrednoj komori Srbije (PKS) na raspravi o Nacrtu tog zakona kazao da je Srbiji neophodan ovaj zakon, jer on obezbjeđuje pravnu sigurnost za građane i pravna lica u korišćenju usluga posrednika u prometu nepokretnosti.
“Ovo je oblast koja sada nije zakonski regulisana i u kojoj postoji visok stepen pravne nesigurnosti za građane i za lica koja se bave tim poslom”, kazao je Gmijović.
Predstavnik srpskog ministarstva trgovine Željko Stojanović, kazao je da zakon predviđa da se za svaki posao posredovanja u prometu nepokretnosti mora zaključiti ugovor u pisanoj formi, a posrednik se obavezuje da obezbjedi pravnu pomoć – advokata za potrebe nalogodavca u pregovaranju i sastavljanja ugovora o prometu nepokretnosti.
Stojanović je naglasio i da zakon uvodi obavezno osiguranje od odgovornosti za štetu koju bi posrednik obavljanjem posredovanja mogao da prouzrokuje nalogodavcu, kao i maksimiziranje provizije na šest odsto za posredovanje u prometu nepokretnosti, odnosno posredovanje u iznajmljivanju nepokretnosti.
Za firme i preduzetnike, kako je dodao, uvodi se obaveza upisa u Registar, dok će agenti imati obavezu upisa u Imenik agenata i polaganja stručnog ispita.
“Registar posrednika i Imenik agenata biće stalno dostupan na sajtu Ministarstva trgovine, čime se obezbjeđuje javnost podataka, a to je jedan od osnovnih uslova za veću sigurnost poslovanja u ovoj oblasti”, kazao je Stojanović.
Prema njegovim riječima, zakon obavezuje posrednike da resorno ministarstvo periodično izvještava o obavljenim transakcijama, što će doprinijeti jačanju finansijske discipline, a omogućiće i formiranje baze podataka za trajno formulisanje politike razvoja i unapređenje regulative u ovoj oblasti.
“Srbija u ovom trenutku nema tačnih i pravih podataka o tržištu nepokretnosti, a obavezom o periodičnom izvještavanju znaćemo koliko je ovo tržište veliko i kakva su kretanja na njemu”, kazao je on.
Stojanović je naveo i podatak da se u Srbiji, prema podacima iz 2008. godine prometom nepokretnosti bavi oko 1.200 firmi u kojima je u prosjeku zaposleno od jedne do dvije osobe.
On je naglasio da oblast posredovanja u prometu nepokretnosti nije regulisana na nivou Evropske unije, već svaka zemlja ima mogućnost da je sama uređuje.
Nacrt zakona o posredovanju u prometu nepokretnosti u Srbiji objavljen je na sajtu Ministarstva trgovine i usluga (www.mtu.gov.rs). Beta
Komentariši