Usvojiti inicijativu o plavom dizelu

BANJALUKA, Ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske /RS/ Miroslav Milovanović izrazio je očekivanje da će Upravni odbor Uprave za indirektno oporezivanje /UIO/ naredne sedmice usvojiti inicijativu za uvođenje plavog dizela poljoprivrednim proizvođačima i istakao da je interes Vlade RS njegovo uvođenje kao trajne kategorije.

“Mislim da će inicijativa Vlade za uvođenje plavog dizela proći, jer za sada ne postoji neka struja koja je protiv te mjere, a sve ostalo zavisi od formiranja vlasti u BiH”, rekao je Milovanović nakon razgovora sa predstavnicima Privredne komore RS o problemima u oblasti poljoprivrede.

On je dodao da poljoprivrednici ne prihvataju regresirano dizel gorivo, te da je plavi dizel jedina mjera koja može pomoći u smanjenju cijene proizvoda.

Prema njegovim riječima, u narednim danima trebalo bi da bude objavljen Pravilnik o podsticajima za poljoprivredu u 2011. godini, koji kao novinu vezanu za direktnu proizvodnju uključuje nove kulture, među kojima su šećerna repa, paštrnak i crni luk.

“Završen je postupak javne nabavke regresiranog đubriva, a poljoprivredni proizvođači će cijenu plaćati umanjenu za 25 odsto i te troškove će snositi Ministarstvo poljoprivrede”, rekao je Milovanović.

Resorni ministar je istakao da su poljoprivrednici zadovoljni uvođenjem podsticaja za šećernu repu, ali da su od preduzeća “Semberija” upućene kritike zbog ograničenja od 30.000 KM.

Potpredsjednik Privredne komore RS Mihajlo Vidić je rekao da sa obezbjeđivanjem regresiranog đubriva neće biti teškoća, dok će sa uvođenjem plavog dizela biti problema u smislu vremena, jer o tome odlučuju institucije na nivou BiH, koje još nisu formirane.

“Mjere koje trenutno preduzima Ministarstvo poljoprivrede idu u pravcu trenutnog neutralisanja problema, dok smo mi predložili jedan reformski pristup u smislu dugoročnijeg rješavanja pitanja poljoprivrede”, rekao je Vidić.

Pročitaj više:  „Autoputevi RS“ će savjetnicima dijeliti milione mimo tendera

On je dodao da će se tražiti određene retroaktivne intervencije, ukoliko se blagovremeno ne obezbijedi plavi dizel za proljećnu sjetvu.

Govoreći o dugoročnim mjerama za razvoj poljoprivrednih kapaciteta, Vidić je istakao trajno obezbjeđenje sirovina za prehrambene kapacitete, te stavljanje u funkciju robnih rezervi.

“Prema našim informacijama, potrebe RS za brašnom su 145 000 tona, a prije nekoliko dana smo dobili podatak da se u robnim rezervama nalazi 5 000. To govori u kom pravcu treba da se radi”, poručio je Vidić.

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts