SARAJEVO, BANJALUKA, Zabrana izvoza pšenice i brašna koju je uvela Vlada Srbije može dovesti do dodatnog poskupljenja ovih namirnica, jer bi Mađarska i Hrvatska mogle povećati cijenu pšenice, tvrde domaći uvoznici.
Vlada Srbije zabranila je izvoz pšenice kako bi se pomoglo stabilizaciji tržišta u zemlji, a zabrana ne bi trebalo da traje duže od tri mjeseca.
Kao razlog za zabranu navodi se da je izvoz pšenice od prošlogodišnje žetve znatno veći od planiranih 500.000 tona.
Slaviša Gligorević, v.d. direktora “Žitoprometa” iz Bijeljine, kazao je da je, s obzirom na to da mlinovi iz BiH pšenicu uvoze iz Srbije, Mađarska i Hrvatske, vrlo moguće da dođe do poskupljenja.
“Ako nestane jedan konkurent, u ovom slučaju Srbija, druge dvije zemlje mogu posegnuti za ovim nepopularnim mjerama, zbog čega bi i mlinovi morali povisiti cijenu”, kazao je Gligorević.
On je naveo da se, iako je prošlogodišnji rod pšenice iz Srbije bio nekvalitetan, ipak dosta uvozila u BiH zbog povoljne cijene.
“Ukoliko Vlada RS sprovede i to brzo svoju odluku da od Srbije pozajmi pšenicu, mislim da neće biti problema. Sad ne znam da li se ova zabrana odnosi i na tu pozajmicu”, kazao je Gligorević.
Bisera Jusopović, vlasnica pekare “Mlinar” iz Sarajeva, kazala je da zabrana uvoza pšenice i brašna iz Srbije ne bi trebalo da se odrazi na bh. tržište.
“Cijenu brašna diktiraju firme koje imaju monopol, i to je jedini problem. S obzirom na to da je cijena pšenice na berzi pala za oko 40 odsto, očekujem da će u narednom periodu doći do pada cijena brašna za neki 15 odsto”, kazala je Jusupovićeva.
Prema njenim riječima, vreća brašna od 25 kilograma trenutno košta 35,5 maraka i svakako bi cijena trebalo da padne.
Vladimir Usorac, predsjednik Udruženja poljoprivrednih proizvođača RS, izjavio je danas da Bosna i Hercegovina ima zalihe pšenice koje mogu da podmire potrebe za samo sedam dana.
On je rekao da je očekivana odluka Vlade Srbije o zabrani izvoza žita i da očekuje da će sličnu odluku donijeti i Mađarska i Hrvatska.
Iz Ministarstva trgovine i turizma RS je saopšteno da će više informacija o pozajmici 20.000 tona pšenice od Srbije biti poznato nakon današnje zajedničke sjednice Vlade RS i Vlade Srbije. Nezavisne novine
Ova Politika privatnosti definiše politike kontrolora podataka: portal Capital.ba, Jovana Dučića 52, Banja Luka 78 000, Republika Srpska, BiH u daljem tekstu portal Capital o prikupljanju, korišćenju i otkrivanju vaših podataka koje prikupljamo kada koristite našu web stranicu www.capital.ba Kontakt osoba zadužena za rukovođenje i nadzor prikupljanja i obrade ličnih podataka: info@capital.ba
Pristupanjem ili korišćenjem naše internet stranice, pristajete na prikupljanje, korišćenje i otkrivanje vaših informacija, odnosno ličnih podataka, u skladu sa ovom Politikom privatnosti.
Više pročitajte na našoj stranici Politika privatnosti.
Komentariši