BEOGRAD, Za godinu i po dana, od kako je gromoglasno najavljen milijardu dolara vrijedan kredit Ruske Federacije, realizovana je samo petina sume, a o preostalih 800 miliona pregovori još traju, sa malim šansama da u Srbiju bar dio tih para stigne prije jeseni, a možda ni do kraja godine. Ni posjeta ruskog premijera Vladimira Putina 23. marta najvjerovatnije neće bitnije promjeniti stanje, iako se očekuje da će i on načelno podržati ovaj aranžman., piše Ekonom:east magazin u novom broju.
Zoran Ćirović, pomoćnik ministra finansija Srbije, glavni pregovarač iz Beograda je u intervjuu za Ekonom:east magazin izjavio da pravi pregovori o uslovima kredita za preostalih 800 miliona dolara tek predstoje, jer je do sada o tim elementima moglo da se pregovara samo načelno.
„Ruska strana će, po svemu sudeći, zahtjevati da i Srbija dijelom učestvuje u finansiranju projekata. S obzirom na to da je kredit 800 miliona dolara, koliki god da bude avans to će zahtjevati da se u budžetu Srbije rezervišu značajna sredstva. Još nismo pričali o tome da li će to učešće morati da se uplati odjednom, ili sukcesivno, kako se budu realizovali projekti“, rekao je Ćirović.
On je precizirao da je u takvim kreditnim aranžmanima „normalno i uobičajeno“ da i korisnik kredita učestvuje u finansiranju projekata sa svojim sredstvima.
„To je vrsta partnerskog odnosa, sasvim logična ako se ima u vidu da će i u realizaciji projekata učestvovati preduzeća iz Srbije i Rusije. Ako već nastojimo da učešće naših građevinskih firmi bude što je moguće veće, onda je razumljivo da i ruska strana traži od nas da obezbjedimo dio novca. Trudićemo se, naravno, da to učešće ne bude previsoko, jer smo svjesni da iz našeg budžeta ne možemo da izdvojimo mnogo novca za to. Ta sredstva će najvjerovatnije morati da se obezbjede u budžetu za 2012, jer realizacija ovih projekata ne bi mogla da krene prije jeseni ove godine“, istakao je Ćirović.
On je ocijenio da je prije godinu dana, za vrijeme posjete ruskog predsjednika Dmitrija Medvedeva, „formiran psihološki balon i stvoreno nerealno očekivanje da će pare moći da se povuku odmah i po nevjerovatno povoljnim uslovima“. Glavni srpski pregovarač priznaje i da pregovori rusko-srpske radne grupe napreduju sporijim tempom nego što je očekivao i da pregovori o sličnim finansijskim aranžmanima, po pravilu ne traju tako dugo.
„Upravo zato su nerealno podgrijana očekivanja tokom posjete predsjednika Medvedeva zapravo bila štetna. Moramo biti svjesni da se Ruska Federacija zadužuje na međunarodnom finansijskom tržištu i da im je deficit budžeta u 2010. bio oko četiri odsto BDP-a. Naš kreditor, dakle, ima ozbiljan manjak u budžetu i za kredit Srbiji prikuplja novac na međunarodnom tržištu. Onaj ko se zadužuje da bi nekog drugog kreditirao mora da ima i nekog ekonomskog interesa“, naglasio je Ćirović.
On je, ipak, uvjeren da će, kada se dogovore svi detalji, kredit za Srbiju biti povoljan.
„I ruska strana ima interes, jer će uposliti svoju građevinsku operativu na realizaciji projekata u Srbiji. Pri tome, nemam nikakvih dilema da će to biti perfektno urađeno, jer ako iko dobro gradi željeznice onda su to Rusi“, tvrdi glavni pregovarač Srbije.
Na pitanje zašto pregovori o ruskom kreditu traju toliko dugo, Ćirović je istakao da, nažalost, iako je od početka ruska strana to tražila, još nije završena kompletna dokumentacija za tri prioritetna projekta, a to su izgradnja i rekonstrukcija Beogradskog željezničkog čvora, uključujući i stanicu Prokop, kao i pruga Valjevo-Loznica i Beograd-Bar kroz Srbiju.
„Vrijednost projekata se po grubim procjenama uklapa u sumu od 800 miliona dolara, ali bez proračunsko-tehničke dokumentacije ne može precizno da se utvrdi koliko će stvarno koštati. Od početka ruska strana insistira na tome, a tek poslije toga može da se pređe na pregovore o finansijskim uslovima kredita. Nekoliko puta pomjerali smo rokove i dobio sam čvrsta uvjeravanja CIP-a, Ministarstva infrastrukture i Željeznica Srbije da će taj dio posla biti gotov najkasnije do kraja prve polovine godine“, kaže Ćirović. Emg.rs
Ova Politika privatnosti definiše politike kontrolora podataka: portal Capital.ba, Jovana Dučića 52, Banja Luka 78 000, Republika Srpska, BiH u daljem tekstu portal Capital o prikupljanju, korišćenju i otkrivanju vaših podataka koje prikupljamo kada koristite našu web stranicu www.capital.ba Kontakt osoba zadužena za rukovođenje i nadzor prikupljanja i obrade ličnih podataka: info@capital.ba
Pristupanjem ili korišćenjem naše internet stranice, pristajete na prikupljanje, korišćenje i otkrivanje vaših informacija, odnosno ličnih podataka, u skladu sa ovom Politikom privatnosti.
Više pročitajte na našoj stranici Politika privatnosti.
Komentariši