BEOGRAD , Sumirajući rezultate Ponude za preuzimanje akcija Naftne industrije Srbije (NIS), koja je u januaru upućena manjinskim akcionarima, Gasprom njeft je saopštio da će za kupljene akcije platiti 40,3 miliona evra, povećavši tako svoj udio u NIS-u sa 51 odsto na 56,15 odsto.
Za otkup je bilo ponuđeno 8,4 miliona akcija NIS-a, što predstavlja 5,15 odsto osnovnog kapitala kompanije. Maksimalno je za otkup bilo ponuđeno 19,12 odsto, ili 31,18 miliona akcija NIS-a sa pravom glasa.
Cijena akcije određena je u skladu sa srpskim zakonima, a ponuda malim akcionarima jedna je od obaveza “Gaspromnjefta” koju predviđa kupoprodajni ugovor o preuzimanju 51 odsto akcija NIS-a.
“Broj akcija ponuđenih za otkup govori o tome da mali akcionari NIS-a veruju u potencijal razvoja kompanije i u perspektive rasta njene vrijednosti. Tokom rada u NIS-u, uspjeli smo da učinimo da kompanija posluje s dobitkom, da započnemo veliku modernizaciju, da za više od jedne trećine povećamo proizvodnju. U perspektivi NIS treba značajno da poveća obim djelatnosti i postane vodeći igrač na balkanskom tržištu”, istakao je prvi zamjenik predsjednika Izvršnog odbora “Gaspromnjefta”, predsjednik Upravnog odbora NIS-a Vadim Jakovljev.
Ponuda “Gaspromnjefta” o preuzimanju akcija NIS-a zatvorena je 16. marta ove godine. Ponuda za otkup dionica NIS-a trajala je 45 dana, a zagarantovana otkupna cijena je bila 4,8 evra po akciji, odnosno najmanje 506,48 dinara.
Ruska kompanija “Gaspromnjeft”, kao većinski vlasnik NIS-a, otvorila je 31. januara ponudu za preuzimanje 19,12 odsto akcija NIS-a od malih akcionara, u skladu sa ugovorom o prodaji 51 odsto akcija NIS-a toj ruskoj kompaniji.
“Gaspromnjeft” je postao vlasnik 51 odsto NIS-a 2009. godine, nakon kupovine akcija od Srbije, koja je bila jedini akcionar kompanije.
Za kontrolni paket “Gaspromnjeft” je platio 400 miliona evra. Ugovor s Vladom Srbije takođe predviđa obavezu “Gaspromnjefta” da u modernizaciju NIS-a investira najmanje 500 miliona evra do 2012. godine.
Vlada Srbije je 2009. godine donijela odluku da dio svog paketa akcija u NIS-u podjeli građanima Srbije, poslije čega je u vlasništvu Srbije ostalo nešto manje od 30 odsto. Kompanija je 2010. godine iz zatvorenog pretvorena u otvoreno akcionarsko društvo.Od 30. avgusta 2010. godine akcijama NIS-a trguje se na Beogradskoj berzi.
U skladu sa propisima i ugovorom sa Vladom Srbije, cijena akcije za otkup od manjinskih akcionara utvrđuje se po najvećem od tri parametra – nije smjela da bude niža od prosječne cijene trgovanja na berzi za posljednja tri mjeseca, od cijene posljednjeg dana trgovanja koji prethodi objavljivanju “Obavještenja o namjeri” za otkup akcija, kao i od cijene po kojoj je akcije kupio “Gaspromnjeft”.
Od svih navedenih parametara najviša je bila cijena koju je za akcije NIS-a platio “Gaspromnjeft”. “Obavještenje o namjeri” preuzimanja akcija bilo je objavljeno 13. januara, a ponuda je upućena malim akcionarima 31. januara. Tanjug
Komentariši