Strahuju od gubitka višemilionskih poslova

SARAJEVO,  Čelnici bosanskohercegovačkih kompanija koje su imale ugovorene poslove u Libiji strahuju da bi nakon vojne intervencije zapadnih zemalja mogli izgubiti višemilionske ugovore u u ovoj afričkoj zemlji.
Iz Libije je od početka nemira u februaru evakuisana većina državljana BiH, dok je u ovoj zemlji ostalo još oko 80 bh. državljana, među kojima su direktori i rukovodeća lica bh. firmi u Libiji koji će se brinuti o imovini i poslovima svojih firmi. Da li su njihovi životi ugroženi od subote, kada je počela vojna intervencija u Libiji, jučer nismo uspjeli saznati jer na telefonske pozive nisu odgovarali ni u Ministarstvu vanjskih poslova ni u bh. ambasadi u Tripoliju.
Nemiri u Libiji počeli su 15. februara kada su demonstranti u mnogim gradovima tražili svrgavanje sa vlasti Muamera Gadafija, koji je na čelu Libije već 42 godine. Zbog narušene sigurnosne situacije bh. firme su u Libiji obustavile svoje poslove i evakuisale većinu svojih radnika.
“Očekivali smo da će se situacija poboljšati, ali ovo postaje sve gore. Teško je bilo šta prognozirati. Libijcima sada nije u prvom planu poštivanje ugovora. Pitanje je šta će biti sa poslovima ukoliko svrgnu Gadafija sa vlasti, ali pitanje je da li ćemo mi raditi i ako Gadafi ne bude svrgnut”, kazao je jučer Semin Mašić, direktor sarajevske “Hidrogradnje”.
Svi radnici ove firme ranije su, prije početka vojne intervencije, evakuisani iz Libije. “Hidrogradnja” je uglavnom angažovana na projektima vodovoda i navodnjavanja.
“Mi nismo bili vezani za privatne firme. Koristili smo dobre odnose naše vlasti i vlasti u Libiji i dobijali smo poslove koji su vezani za državu. Nadamo se da će uvijek biti posla za projekte navodnjavanja, ali to je sve neizvjesno”, rekao je Mašić, istakavši da se čuje sa saradnicima iz Libije, ali da za sada nema informacije o tome kada će poslovi biti nastavljeni.
Faruk Širbegović, direktor građevinske firme “Širbegović” iz Gračanice, smatra da je posebno otežavajuća okolnost činjenica da je BiH kao nestalna članica Vijeća sigurnosti UN-a glasala za vojnu intervenciju u Libiji.
“Arapi su osjetljivi i naravno da će znati da smo mi glasali za vojne udare. Neću da budem zloslutan pa da kažem da ćemo zbog toga izgubiti poslove, ali ova odluka nam nije nimalo pomogla. Bojim se da ni zapadne zemlje nemaju jasnu viziju kako riješiti probleme Libije”, kazao je Faruk Širbegović.
Tvrdi da ova kompanija neće čekati povratak svojih radnika u Libiju, nego će raditi na pronalasku novih poslova i novih tržišta.
Bh. firme u Libiji su imale ugovorene poslove u vrijednosti od milijardu eura, a ranije je rečeno da će armija radnika ostati bez posla po povratku u BiH, dok su u nekim preduzećima zaposlenima već otkazani ugovori o radu.
Semin Mašić
Pitanje je šta će biti sa poslovima ukoliko svrgnu Gadafija sa vlasti, ali pitanje je da li ćemo mi raditi i ako on ne bude svrgnut
Faruk Širbegović
Posebno je otežavajuća okolnost činjenica da je BiH kao nestalna članica Vijeća sigurnosti UN-a glasala za vojnu intervenciju u Libiji. Nezavisne novine

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts