Rampa srpskom mlijeku?

PODGORICA, Ne želimo da donosimo nikakve kontramjere povodom odluke o zabrani izvoza pšenice i brašna, ali nam je Vlada Srbije pokazala na koji način vodi računa o svojoj proizvodnji. Mi ćemo uskoro preispitati našu politiku zaštite domaće proizvodnje, što se, prije svega, odnosi na proizvodnju flaširane vode i mlijeka i mliječnih proizvoda.
Ovo je za „Novosti“, izjavio ministar poljoprivrede i ruralnog razvoja u Vladi Crne Gore Tarzan Milošević, „odgovarajući“ na odluku Vlade Srbije koja izaziva mnogobrojne komentare u Crnoj Gori.
– Shodno pravilima CEFTA, imamo pravo na zaštitu svoje proizvodnje. Uvoz tih proizvoda iz Srbije je u zaista velikim količinama, a mi, osim UHT mlijeka, možemo svoje potrebe da podmirimo proizvodnjom flaširane vode i mlijeka u Crnoj Gori. Vidjećemo na koji način ćemo da zaštitimo svoje proizvođače, na šta nas je Vlada Srbije uputila. Crna Gora uvozi iz Srbije mliječne proizvode i flaširanu vodu u vrijednosti većoj od 60 miliona evra! Na flaširanu vodu iz Srbije godišnje se troši tridesetak miliona evra – kazao je Milošević, naglašavajući da je uvezena flaširana voda skuplja od domaćeg proizvoda.
– Crna Gora uvozi ogromne količine junećeg i pilećeg mesa iz Srbije, odakle uglavnom dolaze svi konditorski proizvodi i sokovi. Odluka Vlade Srbije je uslovljena činjenicom da je na tržištu Srbije došlo do nestašice pšenice i da je procjenjeno da neće biti pšenice i brašna do naredne žetve. Međutim, ono što nije dobro, a posebno ne u skladu dobrih odnosa sa Crnom Gorom i pravilima CEFTA, jeste to što je odluka donesena bez konsultacija sa članicama ove organizacije i bez obavještavanja zemalja u regionu. Imamo podatke da o tom potezu niko nije konsultovan. CEFTA jasno propisuje način donošenja ovakve odluke. Indikativno je da je odluka donesena na telefonskoj sjednici Vlade Srbije, dan poslije njenog izbora – kaže ministar Milošević.
On takođe naglašava da je Crna Gora u značajnom procentu, preko 90 odsto, bila oslonjena na uvoz brašna i pšenice iz Srbije.
Milošević ukazuje da ova odluka nije dobra i da će donijeti štetu svima – prozvođačima, trgovcima, mlinarskoj industriji…
– Rok od tri mjeseca, na koliko je zabranjen izvoz pšenice i brašna, za trgovce je prilika da nađu nova tržišta, pa se lako može desiti da firme iz Srbije poslije toga izgube dio tržišta u Crnoj Gori. Mi smo u duhu dobre saradnja očekivali da ćemo o tako važnoj mjeri koja je donesena biti informisani u neposrednom kontaktu, ili makar obavješteni nekoliko dana prije toga, ali, eto, oni su procjenili da je najbolje da nas o svemu obavijeste preko medija. Nastavićemo kontakte sa Vladom Srbije i nadam se da ovakvi slučajevi više neće biti praksa, odnosno da će sve biti rješavano u neposrednoj komunikaciji – kaže za Novosti ministar Milošević.

Pročitaj više:  Blagi rast cijena nafte

Pekare i tone
Crna Gora godišnje iz Srbije uveze oko 100.000 tona pšenice i brašna, a prošle godine je uvezeno 70.000 tona brašna. Godišnji uvoz vrijedan je oko 35 miliona evra, a sa drugim žitaricama oko 40 miliona evra. – Crna Gora ima oko 300 pekara koji u zalihama imaju oko 5.000 tona brašna. Za dvije nedjelje biće uvezeno oko 8.000 tona pšenice. Sa zalihama od oko 1.500 tona pšenice, imaćemo pšenice do sljedeće žetve – smatra ministar Milošević. Novosti

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts