SARAJEVO, Strategije za borbu protiv korupcije i Zakon o Agenciji za prevenciju korupcije i koordinaciju borbe protiv korupcije u BIH i dalje su samo mrtvo slovo na papiru – najkraći je zaključak istraživanja „Transparensi internešenela BIH“.
U drugom izvještaju o provođenju Strategije, TI BiH upozorava da nema još nikakvih pomaka u borbi protiv korupcije u BiH.
Predsjedavajući Odbora direktora TI BiH Emir Đikić naglašava da u međunarodnim izvještajima i dalje piše da je korupcija prisutna na najvišim nivoima vlasti i politike, koji su ujedno zaduženi da iniciraju aktivnosti u ovoj oblasti. Projekt menadžerka TI BiH Lejla Ibranović zaključuje da se godinu dana nakon donošenja strategije i Zakona o Agenciji može konstatovati da se stvari ne kreću zadovoljavajućom brzinom, koja je predviđena relevantnim planskim dokumentima.
Izvršni direktor TI BiH Srđan Blagovčanin podsjeća da se protiv svih partijskih čelnika u BiH vode sudski postupci za korupciju ili da postoje određene sumnje u tom pravcu. Istovremeno, dodaje on, Agencija za borbu protiv korpucije u 2010. bila je bez formalnog rukovodstva jer je na njenom čelu i dalje vršilac dužnosti, zbog čega ne iznenađuju loši rezultati njenog rada.
– Do sada nismo vidjeli nikakvu političku volju da Agencija zaživi i da joj budu obezbjeđena sredstva za rad – istakao je Blagovčanin. On smatra da je osnovni problem u BiH neformiranje vlasti i neuspostavljanje Parlamentarne skupštine BiH, odakle proizilaze svi ostali problemi.
Član Komisije za izbor i praćenje rada Agencije za borbu protiv korupcije Beriz Belkić kaže da nije problem u Komisiji jer je ona već predložila kandidate za direktora Agencije. Međutim, da bi izbor bio završen, potrebno je da PS BiH počne da radi.
„Transparensi“ smatra zabrinjavajućim rezultate do kojih se došlo istaživanjem, a koji pokazuju da veliki broj službenika u institucijama vlasti uopšte nije bio upoznat sa strategijom i njenim ciljevima. Kako bi se stanje popravilo, TI BiH preporučuje što brže stavljanje u funkciju Agencije za borbu protiv korupcije i osiguranje njene nazavisnosti. Osim toga, nepohodno je i pokazati predanost svih nivoa vlasti i svih nadležnih institucija pri ispunjavanju strateških ciljeva, te unaprediti saradnju sa civilnim društvom.
Podsjećamo, donošenje Strategije za borbu protiv korupcije i formiranje nadležne agencije bio je jedan od uslova iz mape puta koje je BiH morala da ispuni da bi građanima bile ukinute vize za putovanje u države šengen zone.
Barašin: Najbogatije svastike na svijetu
Glavni tužilac BiH Milorad Barašin kaže da pritisci koje Tužilaštvo BiH trpi pokazuju da je ono „na pravom putu“.
– Borba protiv korupcije kod nas je težak i trnovit put i počinje da liči na borbu s vjetrenjačama. Ključ rješenja je u formiranju agencije za upravljanje oduzetom imovinom. Međutim, kako je trenutno moguće vlasništvo nad takvom imovinom fiktivno prebacivati na druge, došli smo u situaciju da imamo najbogatije punice i svastike na svijetu – zaključuje Barašin. Blic
Komentariši