SARAJEVO/ BANJALUKA, Firma “Krajina Borac” iz Banjaluke ostaje vlasnik većine poslovnih prostora u RS koje su prije rata pripadale tekstilnom gigantu “Borcu” iz Travnika, rezime je završetka domaće pravne bitke za te objekte.
Ustavni sud BiH je na zadnjoj sjednici odbacio apelacije travničkog “Borca” u vezi s prodajom njegove imovine, koja je nakon dejtonske entitetske podjele i procesa privatizacije ostala na području RS.
“U više predmeta Ustavni sud BiH je odbacio kao nedopuštene apelacije ‘Trgovina Borca’ Travnik i drugih podnesene protiv presuda Vrhovnog suda RS zbog toga što su očigledno, prima facie, neosnovane. Ovi predmeti se tiču pitanja pravne valjanosti ugovora apelanta ‘Trgovina Borac’ Travnik i trećih lica o kupoprodaji poslovnih prostora u RS”, navodi Ustavni sud BiH u obrazloženju odluke.
Travnički “Borac” nije priznavao podjelu nekadašnjih društvenih preduzeća po entitetskoj liniji već je tražio da mu se ta imovina vrati, odnosno prizna prodaja koju su u međuvremenu izvršili prema trećim licima.
Banjalučki “Krajina Borac”, koji je vlasnik većine objekata bivšeg “Borca” u RS, podnio je tužbu zahtijevajući da sudovi u RS ponište rješenje travničkog preduzeća, što je uz višegodišnje sporove potvrdio i Vrhovni sud RS. Na to rješenje se žalio “Borac” Travnik, što je Ustavni sud BiH odbacio.
Zoran Milaković, predsjednik Upravnog odbora “Krajina Borca”, rekao je juče da je presuda Ustavnog suda bila očekivana jer se radi o imovini koja ni po kom pravu ne pripada travničkom “Borcu”.
“S bivšim ‘Borcem’ iz Travnika se ništa drugačije nije desilo nego ono što se desilo sa drugim firmama koje su se podijelile raspadom bivše Jugoslavije, kao što je, recimo, ‘Energopetrol’, koji se raspao na ‘Energopetrol’ u Sarajevu i ‘Petrol’ (sada ‘Nestro petrol’) u Banjaluci”, rekao je Milaković.
Travničani su nedavno izgubio istu pravnu bitku s preduzećem “Borac” iz Trebinja, koje je nakon rata preuzelo robnu kuću u tom hercegovačkom gradu, koja je u međuvremenu privatizovana od strane firme “Market 99”, a prodata kompaniji “Delta Maxi”, koja je u njoj otvorila svoj hipermarket “Tempo”.
Privrednici i pravnici u RS proteklih godina isticali su da bi u slučaju suprotne odluke Ustavnog suda BiH nastao pravni haos, jer bi se primjenom takve prakse praktično poništile odluke OHR-a i zakonski propisi koji regulištu da je proces privatizacije u entitetskoj nadležnosti. Na taj način bi došao u pitanje veliki dio imovine već privatizovanih preduzeća, što bi dovelo do ogromnih odštetnih zahtjeva. Nezavisne novine
Komentariši