Deficit sa Indonezijom 50 mil. $

BEOGRAD, Srbija je u prošloj godini na tržište Indonezije izvezla robu u vrijednosti svega pola miliona dolara, a uvezla proizvode vrijedne 50,6 miliona dolara.

Ambasador Indonezije Samuel Samson, međutim, tvrdi da prostora za bolju ekonomsku saradnju ima i da među privrednicima u njegovoj zemlji postoji interesovanje za investiranje u Srbiju.
On je najavio da će u narednim mjesecima Srbiju posjetiti ministar privrede i trgovine Indonezije, da će grupa poslovnih ljudi iz te zemlje boraviti na međunarodnom sajmu poljoprivrede u Novom Sadu ovog maja, kao i da će biti unapređena komorska saradnja između dvije zemlje.
Ambasador je sugerisao da bi Srbija mogla biti centar za distribuciju u Evropi indonežanskog palminog ulja, kafe, čajeva i kakaovca, kao i da među privrednicima u njegovoj domovini postoji interesovanje za mogućnosti investiranja u ovoj zemlji.

Prema podacima Privredne komore Srbije, Srbija izvozi proizvode namjenske industrije, predmete od bakra i mesinga, sanitarne proizvode, boje i premaze. Uvoz iz Indije sadrži polietilen, prirodni kaučuk, proizvode elektronike, namještaj, sportsku obuću, konfekciju, kakao u prahu, začine, kokosovo brašno, palmino ulje, kikiriki.

U PKS smatraju da postoje mogućnosti za povećanje privredne saradnje, u mnogim oblastima, od robne razmjene, industrijske saradnje (između ostalog oživljavanje i razvoje saradnje u oblasti namjenske industrije), zajedničkih ulaganja, korišćenja luka Bar i Beograd, saradnje u turizmu do naučno-tehničke saradnje i zajedničkog nastupa na trećim tržištima.

U PKS ukazuju da su indonežanski partneri u više navrata izrazili zainteresovanost za osnivanje distributivnog centra u Srbiji gdje bi bili finalizovani indonežanski poluproizvodi radi plasmana na tržišta zemalja ovog regiona i šire, posebno u oblasti tekstila, namještaja, elektronike.
Indonezija je četvrta zemlja na svijetu po broju stanovnika (preko 240 miliona) a prva među muslimanskim zemljama (preko 85 odsto svih žitelja), treća najmnogoljudnija demokratija u svijetu, istaknuta članica niza međunarodnih organizacija, među ostalima i sve uticajnije Grupe 20 (G-20) najrazvijenijih država svijeta i velikih privreda koje su u usponu. U mnogome pokretan napretkom u sektorima transporta i komunikacija indonežanski ukupan domaći proizvod (BDP) porastao je prošle godine za 6,2 odsto, dok je za ovu prognozirano 6,4 odsto.  Tanjug

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts