BUKUREŠT, Rumunska vlada je zaoštrila borbu protiv korupcije koja je ima duboke korjene u mnogim državnim strukturama, zbog čega je Bukurešt često na udaru kritika EU.
Mnogi Rumuni smatraju da je korupcija jedan od najvećih problema koji je zahvatio mnoge dijelove društva, pogotovo sudstvo, zdravstvo i druge javne službe.
U posljednjem izvještaju Evropske komisije, Rumunija je kritikovana zbog problema u borbi protiv korupcije i organizovanog kriminala i to je bio jedan od razloga što u martu nije ušla u “šengensku zonu”.
Početkom mjeseca u nekoliko operacija uhapšeno je više od 100 policajaca i carinika koji su osumnjičeni da su učestvovali u krijumčarenju cigareta iz Srbije, Ukrajine i Moldavije.
Predsjednik sindikalne federacije medicinskih radnika Marius Picu je osumnjičen da je namjestio posao jednoj građevinskoj firmi i da je, prije nego što je otkriven, primio mito u iznosu 40.000 evra. Uz to dobio je i jednu vilu. Osumnjičeni sindikalni funkcioner demantuje ove optužbe.
Nacionalna agencija za borbu protiv korupcije je otkrila ovaj slučaj u okviru šire provjere imovine ličnosti na javnim funkcijama, koje su obavezne da prijave svoju imovinsku kartu. Na udaru su se našli i sindikalni funkcioneri koji u Rumuniji imaju mjesečne plate do 10.000 evra.
Pokretanje ovog slučaja je samo jedan u nizu skandala koji su u posljednje vrijeme otkriveni u Rumuniji.
Kritičari ove akcije protiv sindikalnih funkcionera tvrde da su ove istrage politički motivisane, pošto su oni tokom prošle godine organizovali više demonstracija radnika i službenika protiv vladine politike štednje. Tanjug
Komentariši