VAŠINGTON, Od transporta do komunikacija i zabave, gotovo svi vidovi modernog života širom svijeta, uskoro bi mogli da osjete posljedice zemljotresa u Japanu.
“Mnoge fabrike koje proizvode glavne elektronske komponente su oštećene. Neke od njih su oštećene direktno, a druge su oštećene tako što nemaju električnu energiju”, kaže Dejl Ford iz firme “IHS iSupply”.
Nuklearna kriza je izazvala, kako javlja “Glas Amerike”, talas isključenja struje.
Analitičar lanca snabdijevanja elektronskim dijelovima, Dejl Ford, kaže da japanske fabrike oštećene u zemljotresu proizvode 25 odsto silicijumskih ploča na svijetu. U njima su se proizvodili i poluprovodnici koji se koriste za kućne elektronske aparate – od kompjutera i mobilnih telefona, do digitalnih fotoaparata i konzola za igrice. Silicijumske ploče su potrebne čak i za ABS kočnice i transmisione sisteme u automobilima, bez obzira na to gdje se prave.
Neke fabrike automobila prekidaju proizvodnju, jer ne mogu da pribave odgovarajuće rezerve tih dijelova koji su potrebni za elektronske elemente koji se ugrađuju u automobile.
“Toyota” i “Honda” u Japanu, pa čak i “General Motors” u Sjedinjenim Državama, privremeno prekidaju proizvodnju.
Endi Kojl, generalni menadžer “Honde” u Los Anđelesu, kaže da očekuje da uskoro dođe do nestašice automobila, pa čak i auto-dijelova.
Analitičarka auto-industrije, Džesika Koldvel, kaže da do sada sve to nije uticalo na cijene automobila.
“Od zemljotresa nismo vidjeli da se išta promijenilo zbog nesreće. Ali to ne znači da toga neće biti u budućnosti”, kaže Džesika Koldvel i dodaje da bi potrošači, ako se situacija u Japanu ne poboljša, mogli da počnu da osjećaju posljedice u aprilu.
Generalni menadžer prodavnice “Honda” kaže da će potrošači možda naposlijetku morati više da plate.
“Zakon ponude i potražnje i dalje je na snazi i ako dođe do nestašice, ili makar mogućnosti nestašice, moglo bi doći do određenih poskupljenja, ili smanjenja mogućnosti za pogađanje”, kaže Kojl.
Što se tiče elektronskih proizvoda, Dejl Ford kaže da će potrošači možda morati duže da čekaju na neki od popularnih proizvoda, ali da to ne znači da će morati više i da ga plate. Analitičari kažu da mnoge elektronske kompanije i proizvođači automobila sada pokušavaju da pronađu proizvođače dijelova koji su im potrebni u drugim zemljama, ali da će u svakom slučaju biti potrebno nekoliko dana do šest mjeseci – da fabrike u Japanu nastave da rade punim kapacitetom, zaključuje “Glas Amerike”.
Ova Politika privatnosti definiše politike kontrolora podataka: portal Capital.ba, Jovana Dučića 52, Banja Luka 78 000, Republika Srpska, BiH u daljem tekstu portal Capital o prikupljanju, korišćenju i otkrivanju vaših podataka koje prikupljamo kada koristite našu web stranicu www.capital.ba Kontakt osoba zadužena za rukovođenje i nadzor prikupljanja i obrade ličnih podataka: info@capital.ba
Pristupanjem ili korišćenjem naše internet stranice, pristajete na prikupljanje, korišćenje i otkrivanje vaših informacija, odnosno ličnih podataka, u skladu sa ovom Politikom privatnosti.
Više pročitajte na našoj stranici Politika privatnosti.
Komentariši