LJUBLJANA, Postupak prodaje 23,34 odsto dionica Merkatora u vlasništvu prezadužene Pivovarne Laško vjerovatno će biti zaustavljen, a slovenačke banke i državni fondovi traže najbolje rješenje kako dalje, pri čemu nije zanemarljiv ni uticaj politike, pišu slovenački mediji.
Slovenačke banke, kao važni suvlasnici i Merkatora i Pivovarne Laško, razmišljaju kako da odvoje ta dva slučaja, zaštite nacionalni interes države u Merkatoru i spriječe da četvrtina Merkatora koja je u vlasništvu Pivovarne bude prodata jeftino zbog dospjeća kredita sredinom ove godine.
Smatra se da je, pored ekonomske krize, za nestabilnu vlasničku strukturu Merkatora i veliko zaduženje Pivovarne Laško odgovoran bivši premijer Janez Janša, koji je “ispod cijene” i direktnim uplitanjem prije nekoliko godina udio državnih fondova u Merkatoru prepustio tada jakim igračima na domaćem tržištu dionica, a u međuvremeno posrnulim finansijskim holdinzima iz Kopra i Laškog.
Pred današnji sastanak upravnog odbora Pivovarne Laško, koji će raspravljati i o obavezujućim ponudama za 23,34 odsto Merkatora, među kojima je najviša ona iz Agrokora, poslovni list “Fajnens” navodi da će Pivovarnu Laško dokapitalizovati prekumurski agrokombinat Panvita, neki državni fondovi, te preduzeće Orbiko.
List tvrdi da upravu Pivovarne Laško nisu zadovoljila obećanja da bi Agrokor, koji je ponudio najvišu cijenu za dionice Merkatora, osigurao veće prisustvo njihovog piva i bezalkoholnih pića na policama Konzuma, te da nije bila dovoljno primamljiva ni sugestija da bi mogao povećati prvobitnu ponudu od 206 evra za dionicu.
Slovenački mediji navode da se razmišlja i o tome da bi u budućim konkursima za prodaju Merkatorovih dionica trebalo isključiti Merkatorove regionalne konkurente, jer Merkator treba da nastavi poslovanje kao samostalna kompanija važna za domaću agroindustriju i plasman njenih proizvoda u jugoistočnoj Evropi, prenosi portal Limun.hr.
Komentariši