PRAG, Češki predsjednik Vaclav Klaus poslije havarije u japanskoj nuklearnoj elektrani Fukušima kreće u borbu sa protivnicima nuklearne energije.
On, inače, vodi već godinama borbu sa ekolozima, o kojima govori kao o neprijateljima čovječanstva.
Tokom zvanične posjete Argentini Klaus je na promociji svoje antiekološke knjige “Plava planeta, nikako zelena” najavio da će se boriti protiv svih političara koji kritikuju nuklearnu energiju.
“Ako me pitate šta sada očekujem, to je borba protiv nuklearne energije od strane nekih političara. Ako me pitate šta ću raditi ja, boriću se upravo protiv tih političara”, kazao je Klaus.
Po njegovom mišljenju veliki je uspjeh što se havarija poslije takvog zemljotresa i talasa cunami desila samo u jednoj nuklearki. “Tako jak zemljotres je prilično pokrenuo japanska ostrva, 58 tamošnjih elektrana preživjelo je taj zemljotres i na to treba da se gleda kao na uspjeh nuklearne energetike”, rekao je Klaus.
Strah od nuklearnih elektrana koji je počeo da se širi svijetom poslije kvara u elektrani Fukušima ide, međutim, na ruku češkom poludržavnom energetskom gigantu ČEZ koji ima dvije nuklearne elektrane u Češkoj – stariju sa ruskom tehnologijom Dukovani i novu sa kombinovanom ruskom i zapadnom tehnologijom – Temelin kraj austrijskih granica.
Po procjeni generalnog direktora ČEZ-a Martina Romana namjera njemačke vlade da zatvori šest nuklearnih elektrana koje funkcionišu više od 30 godina značiće da nepokriveno ostaje šest odsto njemačke potrošnje struje.
“Ukoliko se taj manjak u njemačkoj proizvodnji pojavi moraće da ga kompenzuju uvozom. A Češka je danas poslije Francuske drugi najveći izvoznik struje u Njemačku”, kazao je Roman.
On je dodao da je najava njemačke kancelarke Angele Merkel da bi mogla da zatvori nekoliko starih nuklearnih elektrana povećala u Srednjoj Evropi cijene struje za šest evra po MWh što je povećanje od oko 10 odsto.
Češka je prema udjelu proizvedene električne energije koju izvozi lider u Evropi jer na strana tržišta ode preko 19 odsto njene proizvodnje, dok Francuska koja po obimu izvozi najviše, u inostranstvu prodaje oko šest odsto svoje proizvodnje a Njemačka svega 2,5 odsto. Beta
Komentariši