BANJALUKA, Ukupan dug za isporuku električne energije svih potrošača na teritoriji grada Banjaluke u martu je iznosio: iz kategorije domaćinstava oko 34 miliona KM, a preduzeća oko 30 miliona KM.
Ovo je “Glasu Srpske” izjavila v.d. direktora “Elektrokrajine” Seka Kuzmanović.
– Tokom protekle godine uplaćeno je 94,35 odsto od ukupnog iznosa za isporučenu električnu energiju i obračunate kamate tokom iste godine. Broj dužnika nije u porastu, a naši radnici su redovno na terenu i isključuju struju potrošačima koji imaju velika dugovanja – kaže Kuzmanovićeva.
Prema njenim riječima, nije propisan iznos duga kao osnov za obustavljanje isporuke, odnosno za isključenje.
– U praksi se radi povećanja naplate primjenjuju raznovrsni kriterijumi, koji pored iznosa duga mogu uključivati i broj neplaćenih računa – objasnila je Kuzmanovićeva i dodala da bez saglasnosti dužnika nije u mogućnosti da nam saopšti imena najvećih.
Napomenula je i da je u toku zamjena starih brojila novim i modernijim sa mogućnošću daljinskog očitavanja.
– Do sada je ugrađeno oko 4.600 brojila sa mogućnošću daljinskog čitanja i sva su ugrađena na području grada Banjaluke, u dijelovima naselja Borik, Obilićevo, Starčevica, Petrićevac i Lauš – istakla je Kuzmanovićeva.
Dodala je da je u iduće dvije godine u planu da se ugradi još oko 16.000 takvih brojila ravnomjerno u svim dijelovima grada.
– Proces ugradnje je stalan i njegova dinamika najviše zavisi od raspoloživih finansijskih sredstava – rekla je Kuzmanovićeva.
Ona je istakla da će se nova brojila očitavati svaki dan iz Centra za upravljanje.
– Na taj način će se izbjeći greške do kojih je ranije dolazilo. Sistem će bilježiti i skidanje poklopaca sa brojila, samouključenja i krađu struje – kaže Kuzmanovićeva.
Banjalučanin Stanko Vasić smatra da je za velika dugovanja i krađu struje kriva finansijska kriza.
– Prosječnom mjesečnom zaradom jedva mogu da se pokriju osnovne ljudske potrebe i zato nije čudo da se stanovništvo snalazi kako zna i umije. Za plaćanje računa “Elektrokrajini” se mora naći novca, dok neki svoje obaveze ne da neće nego ne mogu da ispunjavaju – rekao je Vasić.
Krađa struje
– Zakonom o izmjenama i dopunama o električnoj energiji krađa struje tretira se kao krivično djelo. Članom 95a striktno su propisane novčane i zatvorske kazne. Novčana kazna iznosi od 1.000 KM za fizičko lice ili godinu zatvora i do 10.000 KM za pravno lice, odnosno 2.000 KM ili godinu zatvora za odgovorno lice u pravnom licu – stoji u “Službenom glasniku RS”. Glas Srpske
Komentariši