NOVI SAD, Dok Srbiju potresaju štrajkovi prosvjetara, sposobni Novosađanin zgrnuo milione, koje je uredno prijavio. Takvu platu nemaju ni najuspešniji top-menadžeri, zaposleni u čuvenim stranim firmama. Univerzitetski profesor iz Novog Sada zaradio je 166 miliona dinara (1,6 miliona evra) u 2010, što je i najveći prijavljeni prihod u Srbiji.
Podatak zvuči nevjerovatno, dok su Srbiju potresali štrajkovi prosvjetara, ovaj očito sposobni profesor uspio je da zgrne milione koje je uredno prijavio, pa će na njih državi platiti porez od 240.000 evra.
Jasno je da profesor nije mogao da 1,6 miliona evra zaradi na fakultetu, čak i da je bio angažovan na svakom univerzitetu u zemlji, već su svi njegovi dodatni prihodi uticali da konačna suma bude toliko velika.
Nevenka Žarkić Joksimović, prorektor za finansije Univerziteta u Beogradu, kaže da profesori univerziteta spadaju u kategoriju čiji svaki dinar ima legalne tokove. Prema njenoj ocjeni, zaista je apsurd da se univerzitetski profesor pojavljuje kao čovek sa najvišim prihodom u prošloj godini.
– Lično mislim da to nije realna slika Srbije, mnogo više je onih koji se bave drugim zanimanjem, a čiji prihodi nisu tako transparentni i legalni. Ovaj Novosađanin nije mogao taj novac da zaradi kao platu na fakultetu, iz redovnog radnog odnosa, nego po svim drugim osnovama. Od, recimo, toga što mnogi profesori pišu knjige pa dobijaju na ime autorskih prava honorare, zatim konsultantskih usluga u dobrostojećim firmama, rada na projektima, pa do rente i prihoda od akcija. Postoje veliki projekti koji se rade za velike kompanije, oko kojih se “vrti” često i milion evra. A onaj ko to vodi najviše i dobija. Tu su i članstva u upravnim odborima kompanija. Tako da je očito da je taj novac zarađen po više osnova. Da je radio samo na fakultetu ne bi sigurno mogao da ima toliko jer je prosječna plata profesora na državnom fakultetu od 70.000 pa do 200.000 dinara – objašnjava ona.
Rektor i vlasnik “Megatrenda” Mića Jovanović priznaje da je bio iznenađen kada je pročitao kolike prihode profesor iz Novog Sada može da ima, jer je poznato da vrhunski stručnjaci u Americi zarađuju 300.000 dolara godišnje.
– Tako da je moguće da je ovaj naš profesor možda vlasnik nekog od privatnih fakulteta pa je sebi odredio veliku platu, a mogu da budu i dividende od njegovog osnivačkog uloga. Po meni je to jedina mogućnost, jer ne vjerujem da u svijetu ima profesora univerziteta sa tolikom platom. U Srbiji pogotovo. U Francuskoj je, na primjer, godišnja plata profesora oko 70.000 evra, a mjesečna oko 6.500 – navodi Jovanović.
Kako kaže, novosadski profesor nije mogao novac koji je prijavio da zaradi ni na projektima.
– Kada vrhunski stručnjaci rade za privatne firme, njihovi honorari za projekte su od 30.000 do 100.000 evra maksimum. Tako da bi ovaj profesor morao da ima svakog mjeseca neki projekat. A projekti se ozbiljno rade, neki i godinama – kaže rektor “Megatrenda”.
Komentariši