Dug Srbije raste za 333.000 evra dnevno

BEOGRAD, Samo u toku marta, svakoga dana je za 333.000 evra uvećavan javni dug Srbije, pa su sada ukupna dugovanja dostigla iznos od 12,69 milijardi evra. U Vašingtonu, gdje je u toku proljećno zasjedanje Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) i Svjetske banke, premijer Mirko Cvetković se dogovorio o novom četvorogodišnjem kreditnom aranžmanu od 800 miliona dolara.
Ukupan javni dug zemlje je sada 39,8 odsto bruto domaćeg proizvoda i ostalo je još malo više od pet procenata do limita.

Mnogo više, smatraju ekonomisti, brine problem da su troškovi kamata rasli mnogo brže, pa su sa oko 16,5 milijardi dinara u 2008. godini, kamate došle na čak 55 milijardi u 2011, što znači da su veći za tri i po puta. Dva su osnovna razloga: depresijacija dinara i uzimanje novih i skupljih kredita radi otplate starih, jeftinijih dugova. Treba podsjetiti da sredstva koja su uzeta od MMF, prije desetak dana je povučen 51 milion evra, ne mogu biti korišćenja za pokriće deficita u budžetu, već samo za korekcije kursa.
– Ja sam tražio, to je prihvaćeno, da se 50 odsto sredstava koja se budu davala usmjeri ka pokrivanju budžetskog deficita, a 50 odsto na projekte, pri čemu bi se birao mali broj velikih projekata i tako obezbjedila efikasnost u korišćenju sredstava – komentar je predsjednika Vlade Cvetkovića.

Svake godine se može povući po 200 miliona dolara, a kamata je, iako se ne zna tačan procenat, vjerovatno povoljnija nego kada je riječ o aranžmanima sa komercijalnim bankama. Premijer je još kazao da je iznos od 800 miliona dolara najmanja suma i da će Srbija moći da od Svjetske banke povuče i dodatna sredstva. Pretpostavka da se ovaj kredit uzima kao neka vrsta sigurnosti u slučaju da se Telekom ne proda, teško je održiva. Ukupna suma je samo zbir tranši i može biti povučena samo u jednakim godišnjim iznosima, a to je malo kao zamjena za Telekom.

Pročitaj više:  Potrebna veća stopa rasta

Šef kancelarije Svjetske banke u Beogradu Lu Brefor javno je rekao da zabrinjava činjenica da Srbija koristi tek četvrtinu novca koje je već odobrila Svjetska banka. Blic

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts