SARAJEVO, Obustava projekata zapošljavanja rezultiraće smanjenjem broja zaposlenih, a zavodi u FBiH će izgubiti svrhu postojanja i postaće službe za nezaposlene, ocijenili su ekonomisti i sindikalci.
Njihova ocjena uslijedila je nakon najave da će federalni zavod i kantonalne službe za zapošljavanje predložiti dopune zakona kako bi zaustavili aktivne politike zapošljavanja, koji su jedna od njihovih misija i vizija, radi obezbjeđivanja novca za bivše borce.
Kako je nedavno rečeno, moguće je da, osim programa zapošljavanja, budu ukinuta sredstva za zbrinjavanje radnika koji su ostali bez posla zbog stečaja, a jedino će ostati isplata naknada za nezaposlene, zdravstveno osiguranje, PIO i borce. Inače, samo federalni zavod je za ovu godinu planirao 15 miliona KM za programe zapošljavanja.
Ovakav prijedlog su u Službi za zapošljavanje Srednjobosanskog kantona obrazložili biranjem manjeg zla od onoga koje zavode može zadesiti, a to je blokada računa zbog tužbi demobilisanih boraca kojima duguju oko 30 miliona KM naknada.
Ismet Bajramović, predsjednik Saveza samostalnih sindikata BiH, kazao je da je van pameti i naopako to što planiraju zavodi, te da Sindikat ovo neće dozvoliti.
“Tražićemo da se sve pare stave u funkciju otvaranja radnih mjesta. Radnici ne izdvajaju za doprinose za nezaposlenost da se te pare daju drugima. Čast borcima, i ja sam bivši borac, ali Zakon o boračkim pravima ne smije isključiti Zakon o zapošljavanju. Sve se može drugačije urediti. Samo treba zasukati rukave”, tvrdi Bajramović.
Ekonomski stručnjak Duljko Hasić kazao je da je svrha zavoda za zapošljavanje da posreduju u zapošljavanju, a odustajanjem od projekata zapošljavanja gube smisao postojanja.
“Tada je njihova ključna uloga na stend baju i sve se svodi na pasivno postojanje zavoda i evidenciju nezaposlenih. Treba onda izvršiti restrukturiranje zavoda u jedan”, naglasio je Hasić.
Ejub Mulić, zamjenik direktora Službe za zapošljavanje SBK, istakao je da će projekti zapošljavanja jedan period biti blokirani i to će rezultirati slabim zapošljavanjem jer “ako ne potičete zapošljavanje, onda će ga biti manje ili ga neće biti nikako”.
Napomenuo je da su službama za zapošljavanje “nabacili” borce, a niko za njih nije obezbijedio novac. Dodao je da je neizvjesno koliko dugo bi bili obustavljeni programi zapošljavanja.
“Zavisi koliko bi participirala Vlada FBiH. Vidjećemo koliko bi imali novca kada se zaustave sve politike zapošljavanja, ali taj iznos neće biti dovoljan da se namire demobilisani. Inače, mi isplaćujemo naknade za nezaposlene, zdravstvo i PIO, a što ostane ide na programe zapošljavanja. Federalni zavod nema tih izdvajanja. Zato ima više sredstava za programe”, kazao je Milić.
Iz Zavoda za zapošljavanje FBiH odgovorili su da će uskoro biti održan sastanak i predložene izmjene propisa kako bi bile zaustavljene politike zapošljavanja planirane za ovu godinu. Dodali su da je na osnovu programa iz prošle godine zaposleno blizu 4.000 mladih, povratnika, žena, invalida i Roma. Kako su ranije rekli u službama za zapošljavanje, od 10 do 50 odsto osoba koje poslodavci zaposle i za to dobiju određenu sumu novca od zavoda, nakon godinu, koliko su ih poslodavci dužni zadržati, budu vraćeni na biroe. Nezavisne novine
Ova Politika privatnosti definiše politike kontrolora podataka: portal Capital.ba, Jovana Dučića 52, Banja Luka 78 000, Republika Srpska, BiH u daljem tekstu portal Capital o prikupljanju, korišćenju i otkrivanju vaših podataka koje prikupljamo kada koristite našu web stranicu www.capital.ba Kontakt osoba zadužena za rukovođenje i nadzor prikupljanja i obrade ličnih podataka: info@capital.ba
Pristupanjem ili korišćenjem naše internet stranice, pristajete na prikupljanje, korišćenje i otkrivanje vaših informacija, odnosno ličnih podataka, u skladu sa ovom Politikom privatnosti.
Više pročitajte na našoj stranici Politika privatnosti.
Komentariši