Najmanja penzija za poslanika 2.300 KM

SARAJEVO, Savjet ministara BiH danas će razmatrati Prijedlog zakona o pravima i dužnostima bh. parlamentaraca kojim bi bilo omogućeno njihovo prijevremeno penzionisanje i penzije od najmanje 2.300 KM.
Ovo je od 2003. godine peti pokušaj da ovaj zakon bude stavljen u proceduru, a posljednji put Savjet ministara se o nacrtu ovog zakona izjašnjavao u oktobru 2009. godine, ali glasanja tada nije bilo jer je Ministarstvo finansija i trezora BiH dalo negativno mišljenje.
Otpori u Ministarstvu finansija i trezora BiH zasnivaju se na više razloga, od opterećenja budžeta, jer bi poslanici sa 55 godina starosti išli u penziju pa bi do sticanja uslova za starosnu penziju bili na trošku države, a kasnije bi sa visokim penzijama opteretili entitetske fondove PIO. Jedan od razloga zašto ovaj zakon nije prihvatljiv Ministarstvu finansija je i ugrožavanje stend baj aranžmana sa Međunarodnim monetarnim fondom (MMF) koji zahtijeva smanjenje troškova u ovoj oblasti.
Prijedlog zakona predviđa većinu prinadležnosti koje parlamentarci imaju već sada, ali omogućava i povećanje plata, te penzije do sedam puta više od sadašnje prosječne penzije u BiH koja je oko 350 KM.
Predviđeno je da pravo na ovu penziju retroaktivno imaju svi parlamentarci koji su makar jedan mandat bili u Skupstini SR BiH i Skupstini RBiH od 21. maja 1992. Ovo bi bio dodatni trošak za državu koja bi morala isplatiti razliku visine penzije za ove bivše i već penzionisane poslanike. Uz sve ove pogodnosti, Prijedlog zakona predviđa i godišnje usklađivanje ovih penzija sa platama u prethodnoj godini, čime bi one pratile rast plata parlamentaraca.
Rade Rakulj, predsjednik Udruženja penzionera RS, nije mogao da vjeruje kada je čuo ovu informaciju i kaže da se nada da nije tačna.
“Ako je to tako, onda je to čista budalaština. Oni nisu zaslužili ni te plate što primaju, a ne da sa naših leđa sebi još obezbijede lagodnu budućnost. To ne može proći i ako dođe do parlamenta. Ako to, ipak, uzmu u razmatranje, mi stari pozvaćemo mlade ljude da se bore protiv ovih što im oduzimaju mladost”, rekao je Rakulj.
Naglasio je da imaju dogovor sa Uduženjem iz Federacije BiH da neće dozvoliti da iko pod posebnim uslovima stiče pravo na penziju već da je zaradi.
Na Prijedlogu zakona o pravima i dužnostima bh. parlamentaraca radila je Interresorna radna grupa, predvođena Ministarstvom pravde BiH, a ovakav zakon je neophodan jer prava poslanika reguliše isključivo Zajednička komisija za administrativne poslove Parlamentarne skupštine BiH. Na ovaj način poslanici sami sebi određuju visinu naknada za rad u komisijama i ostale prinadležnosti.
Prema odredbama ovog prijedloga zakona regulišu se i obaveze poslanika i na neki način se sprečava blokada rada parlamentarnih tijela i izostanci poslanika.
Ovakav zakon posljednji put bio je u parlamentarnoj proceduri u martu 2008. godine kada je 21 poslanik stavio svoj potpis da bude ozakonjeno njihovo penzionisanje pod povoljnijim uslovima, ali zakon je pao najviše pod pritiskom javnosti. Tada je Radna grupa koja je radila na pripremi zakona utvrdila da bi za njegovu provedbu iz budžeta trebalo izdvojiti dodatnih 235.000 KM godišnje.
Ovaj zakon reguliše prava i dužnosti poslanika i delegata, a oni te privilegije uživaju i sada dok parlament ne zasjeda.
Prema podacima Sekretarijata Parlamentarne skupštine BiH potrošeno je 780.921 KM za tri mjeseca kako bi bile isplaćene plate sadašnjim i bivšim članovima bh. Parlamenta. Nezavisne novine

Comments

Jedan komentar na na “Najmanja penzija za poslanika 2.300 KM”

  1. nemirko Avatar
    nemirko

    Koji bezobrazluk!

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts