BEOGRAD, Gas će od ljeta, već je izvjesno, dobiti novu, veću cijenu. U „Srbijagasu“ smatraju da bi energent trebalo da poskupi za 20 odsto, ali Vlada Srbije spremna je da odobri upola manje. Stručnjaci, pak, kažu da bi gas poslije dvije godine trebalo da poskupi zbog povećanja nabavne cijene, većih razlika u kursu, ali i dugova koje „Srbijagas“ ne može da naplati od potrošača.
Računica pokazuje da je za posljednjih godinu dana nabavna cijena energenta porasla za skoro 50 odsto. A neplaćeni računi građana, industrije i toplana u Srbiji iznose 680 miliona evra, a „Srbijagas“ ih naplaćuje, u prosjeku, odloženo za 300 dana. Predsjednik srpskog Udruženja za gas Vojislav Vuletić smatra da je poskupljenje energenta u ovom trenutku opravdano.
– Cijena gasa na svjetskom tržištu direktno je vezana za cijene nafte, koje bilježe rast u posljednje vrijeme – kaže on. – Kada se na to dodaju i nenaplaćena potraživanja koje ima „Srbijagas“, kursne razlike i prodajna cijena gasa, koja se u Srbiji nije mijenjala dvije godine, otvara se prostor za traženje poskupljenja. Zbog socijalnog mira, Vlada Srbije drži nisku cijenu gasa, baš kao i struje, i ne pomaže sopstvenom preduzeću „Srbijagasu“ da naplati dugove. A sav preuzeti energent mora da se plati „Gaspromu“ u predviđenom roku, za šta se uzimaju krediti.
Prema njegovim riječima, kada bi potrošači redovnije plaćali račune, cijena gasa bi mogla da raste postepeno, po nekoliko dinara. Vuletić navodi i da Srbija ne plaća najskuplji gas u regionu, kako se često navodi.
– Rumunija i Hrvatska imaju 50 odsto gasa iz sopstvene proizvodnje, pa bi energent mogli i besplatno da daju – navodi on. – S druge strane, Srbija mora da uveze 90 odsto, a čak i deset odsto potreba koje se kod nas proizvode ne pripadaju državi, već „Gaspromnjeftu“.
Agenciji za energetiku biće potrebno oko mjesec dana da obradi sve parametre koje bude dostavio „Srbijagas“. Tek kada bude izračunala koliki su opravdani troškovi za novo poskupljenje i koliko bi gas trebalo da poskupi, domaći distributer moći će da zatraži od Vlade povećanje cijene energenta.
Nabavka
Cijena gasa, za hiljadu kubika, mogla bi da iznosi krajem godine i – 500 dolara. Zbog velikih potreba evropskog tržišta, uprava „Gasproma“ računa da će isporuke za dugoročne ugovore poskupjeti. Prosječna cijena lani iznosila je 306 dolara za hiljadu kubika, a prema prognozama ruskog giganta, potrošači u Evropi ove godine bi prosječno trebalo da plaćaju 352 dolara. Novosti
Ova Politika privatnosti definiše politike kontrolora podataka: portal Capital.ba, Jovana Dučića 52, Banja Luka 78 000, Republika Srpska, BiH u daljem tekstu portal Capital o prikupljanju, korišćenju i otkrivanju vaših podataka koje prikupljamo kada koristite našu web stranicu www.capital.ba Kontakt osoba zadužena za rukovođenje i nadzor prikupljanja i obrade ličnih podataka: info@capital.ba
Pristupanjem ili korišćenjem naše internet stranice, pristajete na prikupljanje, korišćenje i otkrivanje vaših informacija, odnosno ličnih podataka, u skladu sa ovom Politikom privatnosti.
Više pročitajte na našoj stranici Politika privatnosti.
Komentariši