Za tri mjeseca 700.000 KM

SARAJEVO, Oko 700.000 KM je u prva tri mjeseca ove godine potrošeno za reviziju korisnika boračkih naknada u FBiH, a iz prava je isključen 51 ratni vojni invalid i korisnik porodične invalidnine, potvrdio je resorni ministar Zukan Helez.
Troškovi revizije ovim su se, od početka njenog provođenja u julu prošle godine, popeli na blizu 1,2 miliona KM.
“Iz prava je izašlo njih 51, a u postupku je oko 70 korisnika naknada”, dodao je Helez, koji je uputio Vladi FBiH kvartalni izvještaj o provedenoj reviziji.
Za prvih šest mjeseci revizije, od jula do kraja prošle godine, revizija je koštala blizu 500.000 KM, a nijedan korisnik lične ili porodične invalidnine nije bio izveden iz prava na osnovu rezultata revizije nego je za stotinu njih samo dat nalog na osnovu kojeg je trebalo donijeti rješenje o prestanku prava.
U Ministarstvu za boračka pitanja FBiH su istakli da je od nešto više od 100.000 korisnika pregledano ukupno oko 10.000 predmeta i da je za 0,01 odsto korisnika boračkih naknada doneseno rješenje o prestanku prava, dok je potrošeno više od milion KM za dnevnice revizorskih timova, gorivo, hotele, telefone, te niz “nevidljivih” troškova, poput nabavke papira.
U januaru je Vlada FBiH povećala paušal članovima revizorskih timova od 100 do 250 KM, u zavisnosti od broja pregledanih predmeta, s tim da ga gube ako pregledaju manje od 100 predmeta. Krajem marta je odlučila da članovi timova imaju 48 KM za terenski rad duži od 12 sati, a 24 KM ako rade na terenu kraće od 12 sati, kao i da imaju 20 odsto od cijene litre goriva ako koriste privatni auto.
Helez je istakao da se još radi na izmjenama Zakona o reviziji kako bi ona bila efikasnija, te da je planirano da iz prava privremeno budu izvedeni oni koji su pravo dobili na osnovu izjava svjedoka i koji će kroz reviziju dokazivati da su na naknadu imali pravo. Ovo je na fonu amandmana koji je u prošlom sazivu Parlamenta FBiH predlagao poslanik Zijat Mušić, a koji nije dobio većinu.
“Imamo neke dileme koje želimo otkloniti sa boračkim udruženjima jer postoji mogućnost da neko ima lažnu potvrdu pa moramo naći način kako uraditi izmjene zakona. Sigurno je da će se ići na kažnjavanje onih koji su neosnovano korisnike uvodili u prava, a to su ljekari, službenici ministarstava”, dodao je Helez.
Izet Ganić, predsjednik Udruženja porodica šehida i poginulih boraca FBiH, smatra da Zakon o reviziji nikada neće dati nikakve efekte, te da očekuje da će boračka udruženja biti uključena u njegove izmjene.
Poslanik SDA u Parlamentu FBiH i bivši predsjedavajući Predstavničkog doma Safet Softić kazao je da je ono što je predlagao Mušić imalo smisla i da će podržati izmjene zakona kakve su planirane posebno ako se pokaže da su izgubljene godine revizije zato što Mušićev prijedlog nije bio prihvaćen. Nezavisne novine

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts