TOKIO, Donji dom japanskog parlamenta usvojio je danas poseban budžet od 48,5 milijardi dolara za obnovu, nakon razarajućeg zemljotresa i cunamija 11. marta, što predstavlja prvi dio sredstava za najveće javne radove u zemlji u posljednjih šest decenija.
Očekuje se da će budžet za vanredne situacije biti usvojen kao zakon u ponedjeljak nakon glasanja gornjeg doma.
Poslanici opozicionih partija, koje kontrolišu gornji dom, rekli su da će podržati ovaj budžet odnosno finansiranje radova kao što su raščišćavanje ruševina na sjeveroistoku zemlje i izgradnju privremenog smještaja za one koji su napustili zemlju.
Ovaj budžet, za kojim će vjerovatno uslijediti novi budžeti za dodatne projekte obnove, još uvijek je mali u odnosu na štetu uzrokovanu zemljotresom i cunamijem, koja se procjenjuje na 300 milijardi dolara.
Očekuje se da će postizanje sporazuma za finansijske pakete biti teže jer će uključivati nekoliko poreza kao i pozajmljivanje na tržištu obveznica, a što bi moglo da dovede do zatezanja japanske privrede, koja se već bori sa ogromnim javnim dugom.
Demokratska partija premijera Naota Kana kontroliše donji dom parlamenta, ali joj je potrebna opozicija da usvoji zakon jer nema većinu u gornjem domu, koji može da blokira usvajanje zakona.
Kan, koji se našao na udaru zbog reakcije i odgovora na krizu, rekao je da će Japan morati da izda nove vladine obveznice kako bi finansirao dodatne budžete.
Analitičari kažu da će Kan, ukoliko ne bude u stanju da provede te budžete kroz parlament, možda morati da se povuče.
Skoro četvrtina ispitanika u anketi agencije Kjodo, čiji su rezultati objavljeni danas, traže trenutnu ostavku Kana, što je više za 10 odsto u odnosu na istraživanje prošlog mjeseca.
Više od tri četvrtine ispitanika kaže da se Kan nije pokazao kao rukovodilac u suočavanju sa krizom.
Zemljotres jačine 9,0 stepeni Rihterove skale i cunami visine 15 metara, koji je uslijedio, bacio je Japan u najgoru krizu od kraja Drugog svjetskog rata, odnijevši živote oko 14 700 ljudi, sa 11 000 nestalih, dok su desetine hiljada kuća uništene.
Zemljotres je oštetio nuklearku Fukušima, oko 240 kilometara od Tokija, iz koje je počela da curi radijacija, a za saniranje će biti potrebno oko godinu dana.
Najnoviji udarac Kanu priredio je jedan od njegovih savjetnika, koji se juče povukao u suzama protestvujući zbog “rizičnog odgovora vlade na cijelu situaciju”.
“Kabinet premijera i administrativne organizacije donijele su ishitrene političke odluke ignorišući propise i procedure”, rekao je Tošiso Kosako, profesor antiradijacijske bezbjednosti na Univerzitetu Tokio, na konferenciji za novinare.
Komentariši